Framkallning : Skrift, konsumtion och sexualitet i Karin Boyes Astarte och; Caroline Haux; 2013
Framkallning : Skrift, konsumtion och sexualitet i Karin Boyes Astarte och; Caroline Haux; 2013

Framkallning : Skrift, konsumtion och sexualitet i Karin Boyes Astarte ochUpplaga 1

av Caroline Haux

  • Upplaga: 1a upplagan
  • Utgiven: 2013
  • ISBN: 9789170611384
  • Sidor: 359 st
  • Förlag: Makadam förlag
  • Format: Häftad
  • Språk: Svenska

Om boken

Skrivna för samma romanpristävling: två romaner som båda försökte förstå det moderna livet, dess förförande glitter och beskare verklig­het. Romanerna var Karin Boyes "Astarte" och Henry Parlands "Sönder", och den värld de beskriver är konsumtions­samhällets, ytans och berusningens värld. Caroline Haux diskuterar i sin studie hur kvinnan kallas fram som förgylld statyett och foto­grafi, hur hon genom att låta sig konsu­meras som sexuell symbol lockar mannen till tal och maktspråk. Det är moderna människor i arbete och nöjesliv som möter oss här - en trettiotals­värld som lämnat spår långt in i vår egen tid. Avhandling i litteraturvetenskap av Caroline Haux, verksam vid Stockholms universitet.

Åtkomstkoder och digitalt tilläggsmaterial garanteras inte med begagnade böcker

Mer om Framkallning : Skrift, konsumtion och sexualitet i Karin Boyes Astarte och (2013)

I november 2013 släpptes boken Framkallning : Skrift, konsumtion och sexualitet i Karin Boyes Astarte och skriven av Caroline Haux. Det är den 1a upplagan av kursboken. Den är skriven på svenska och består av 359 sidor djupgående information om litteraturvetenskap. Förlaget bakom boken är Makadam förlag som har sitt säte i Göteborg.

Köp boken Framkallning : Skrift, konsumtion och sexualitet i Karin Boyes Astarte och på Studentapan och spara uppåt 29% jämfört med lägsta nypris hos bokhandeln.

Tillhör kategorierna

Referera till Framkallning : Skrift, konsumtion och sexualitet i Karin Boyes Astarte och (Upplaga 1)

Harvard

Haux, C. (2013). Framkallning : Skrift, konsumtion och sexualitet i Karin Boyes Astarte och. 1:a uppl. Makadam förlag.

Oxford

Haux, Caroline, Framkallning : Skrift, konsumtion och sexualitet i Karin Boyes Astarte och, 1 uppl. (Makadam förlag, 2013).

APA

Haux, C. (2013). Framkallning : Skrift, konsumtion och sexualitet i Karin Boyes Astarte och (1:a uppl.). Makadam förlag.

Vancouver

Haux C. Framkallning : Skrift, konsumtion och sexualitet i Karin Boyes Astarte och. 1:a uppl. Makadam förlag; 2013.