Erich Auerbachs Mimesis, 3 000 års litteraturhistoria, från Homeros till Virginia Woolf, från rulle till kodex, från inkunabel till pocket. Nu som e-bok!
Mimesis publicerades 1946. Det är ett klassiskt och epokgörande litteraturhistoriskt verk som alla som läst litteraturhistoria har stött på som här presenteras i svensk översättning. Med sin tilltalande metod att utifrån ett kort, träffande citat vidga resonemanget till helheten – verket, epoken och, som övergripande tema, frågan om verklighetsåtergivningen i sitt sociala och historiska sammanhang – belyser Auerbach tretusen år litteraturhistoria i tjugo kapitel med suggestiva titlar som Odysseus ärr, Världen i Pantagruels mun, Den avbrutna supén och Den bruna strumpan. Till de avhandlade författarna hör Homeros, Petronius, Dante, Boccaccio, Rabelais, Montaigne, Shakespeare, Cervantes, Schiller, Goethe, Stendhal, Balzac, Flaubert, Virginia Woolf och Marcel Proust m. fl
Åtkomstkoder och digitalt tilläggsmaterial garanteras inte med begagnade böcker
Mer om Mimesis : Verklighetsframställningen i den västerländska litteraturen (1999)
I september 1999 släpptes boken Mimesis : Verklighetsframställningen i den västerländska litteraturen skriven av Erich Auerbach. Den är skriven på svenska och består av 604 sidor. Förlaget bakom boken är Albert Bonniers Förlag som har sitt säte i Stockholm.
Köp boken Mimesis : Verklighetsframställningen i den västerländska litteraturen på Studentapan och spara pengar.
Referera till Mimesis : Verklighetsframställningen i den västerländska litteraturen
Harvard
Auerbach, E. (1999). Mimesis : Verklighetsframställningen i den västerländska litteraturen. Albert Bonniers Förlag.
Oxford
Auerbach, Erich, Mimesis : Verklighetsframställningen i den västerländska litteraturen (Albert Bonniers Förlag, 1999).
APA
Auerbach, E. (1999). Mimesis : Verklighetsframställningen i den västerländska litteraturen. Albert Bonniers Förlag.
Vancouver
Auerbach E. Mimesis : Verklighetsframställningen i den västerländska litteraturen. Albert Bonniers Förlag; 1999.
Köp boken
Bokens omdöme
4,5
(2)
Baserat på 2 recensioner från verifierade användare
5
50%
4
50%
3
0%
2
0%
1
0%
Bokens omdöme
4,5(2)
2 recensioner
Liv
Lund
5,0
1 månad sedan
Ett måste för litteraturstudier
Filip
Uppsala
4,0
2 år sedan
Bra genomgång av många olika författarskap under många olika epoker. Längesen jag läste den här så kan tyvärr inte ge någon ingående recension men minns att det var ovanligt lättsmält och lätt att läsa med tanke på temat. Intressant och initierat och boke