Att förebygga brott med problemorienterat polisarbete; Johannes Knutsson; 2024
Begagnad
-22%
Att förebygga brott med problemorienterat polisarbete; Johannes Knutsson; 2024
Begagnad
-22%

Att förebygga brott med problemorienterat polisarbeteUpplaga 1

av Johannes Knutsson

  • Upplaga: 1a upplagan
  • Utgiven: 2024
  • ISBN: 9789172239333
  • Sidor: 141 st
  • Förlag: Jure Förlag
  • Format: Häftad
  • Språk: Svenska

Om boken

Att förebygga brott med problemorienterat polisarbete är en lärobok skriven för praktiker med brottsprevention som sin uppgift samt för studenter vid polisutbildningarna. Den fyller ett tidigare inte tillgodosett behov med en up-to-date text. Problemorienterat polisarbete är en skapelse av den amerikanske professorn Herman Goldstein. Han ville ersätta det förhärskande händelsestyrda sättet att bedriva polisverksamhet på med ett polisarbete som har en proaktiv förebyggande inriktning. I en problemlösningsprocess ska polisen ta fram åtgärder anpassade till det sammanhang där problemen återfinns. Det avslutas med en utvärdering för att avgöra om de minskat eller upphört. Erfarenheterna från många poliskårer som redan under 80-talet började tillämpa filosofin visar att den är krävande att utföra. Granskningar av projekt både i USA och UK visade på en bristfällig praktik, där särskilt utvärderingsmomentet var svagt. Samma erfarenheter gjordes i Sverige. Emellertid finns nu tillräckligt många lyckade projekt som visar att problemorienterat polisarbete rätt utfört verkligen är effektivt. För det behövs stöd från insiktsfulla polischefer och helst medverkan av analytiker. Bokens centrala kapitel är en handledning i att utföra problemorienterat polisarbete. Där behandlas först de organisatoriska förutsättningarna. Via ett konkret exempel illustreras genomförandet av de olika momenten i arbetsprocessen. Slutligen diskuteras vad som kännetecknar lyckade projekt. Eftersom utvärdering visat sig vara ett kritiskt moment ingår en kortfattad instruktion i att göra utvärderingar. Det följs av exempel på faktiska utvärderingar av förebyggande insatser. På så vis konkretiseras de schematiska beskrivningarna från föregående kapitel. I det avslutande kapitlet är den övergripande frågan om en strategi utvecklad i annan juridisk och social kontext kan överföras med bibehållen effekt? Utgångspunkten är den så kallade Group Violence Intervention som syftar till att förebygga gängskjutningar. Johannes Knutsson är professor emeritus i polisforskning. Sedan mitten av 70-talet har han bedrivit tillämpad polisforskning, det vill säga forskning för och med polisen. Ett av hans kompetensområden är brottsförebyggande aktiviteter och utvärdering av deras effektivitet. Knutsson ingår i ett nätverk med experter på polisforskning och brottsprevention från UK och USA.

Åtkomstkoder och digitalt tilläggsmaterial garanteras inte med begagnade böcker

Mer om Att förebygga brott med problemorienterat polisarbete (2024)

I juni 2024 släpptes boken Att förebygga brott med problemorienterat polisarbete skriven av Johannes Knutsson. Det är den 1a upplagan av kursboken. Den är skriven på svenska och består av 141 sidor djupgående information om juridik. Förlaget bakom boken är Jure Förlag.

Köp boken Att förebygga brott med problemorienterat polisarbete på Studentapan och spara uppåt 22% jämfört med lägsta nypris hos bokhandeln.

Tillhör kategorierna

Referera till Att förebygga brott med problemorienterat polisarbete (Upplaga 1)

Harvard

Knutsson, J. (2024). Att förebygga brott med problemorienterat polisarbete. 1:a uppl. Jure Förlag.

Oxford

Knutsson, Johannes, Att förebygga brott med problemorienterat polisarbete, 1 uppl. (Jure Förlag, 2024).

APA

Knutsson, J. (2024). Att förebygga brott med problemorienterat polisarbete (1:a uppl.). Jure Förlag.

Vancouver

Knutsson J. Att förebygga brott med problemorienterat polisarbete. 1:a uppl. Jure Förlag; 2024.