Bästa språket : Ett urval artiklar ur Språklådan i Upsala nya tidning; Eva Aniansson; 2004
Bästa språket : Ett urval artiklar ur Språklådan i Upsala nya tidning; Eva Aniansson; 2004

Bästa språket : Ett urval artiklar ur Språklådan i Upsala nya tidningUpplaga 1

av Eva Aniansson

  • Upplaga: 1a upplagan
  • Utgiven: 2004
  • ISBN: 9789173827935
  • Sidor: 236 st
  • Förlag: Hallgren & Fallgren Studieförlag
  • Format: Häftad
  • Språk: Svenska

Om boken

"Pang på rödbetan!", "Ligger Sverige i Europa?" och "De eller dem - en kinkig fråga". Det är några exempel på rubriker i boken Bästa språket. I boken har samlats nära 90 korta artiklar publicerade i Upsala Nya Tidnings språkspalt som svar på frågor från vetgiriga läsare. Artiklarna är indelade i fyra temaområden: Människor emellan, Finns det en regel?, Ord speglar kultur och Klargörande grammatik. Skribenterna är ett trettiotal universitetslärare och språkforskare, bland andra Olle Josephson, Siv Strömquist och Mats Thelander. Ett utförligt ord- och sakregister gör det lätt att botanisera i innehållet. I boken finns också en avdelning med tips på språkliga hjälpredor i tryck och på nätet. Boken vänder sig till alla som intresserar sig för svenska språket och språkvård. Och vem gör inte det? Om redaktören Eva Aniansson är fil. dr och språkhandläggare vid Svenska Akademiens sekretariat.

Åtkomstkoder och digitalt tilläggsmaterial garanteras inte med begagnade böcker

Mer om Bästa språket : Ett urval artiklar ur Språklådan i Upsala nya tidning (2004)

I januari 2004 släpptes boken Bästa språket : Ett urval artiklar ur Språklådan i Upsala nya tidning skriven av Eva Aniansson. Det är den 1a upplagan av kursboken. Den är skriven på svenska och består av 236 sidor djupgående information om språk. Förlaget bakom boken är Hallgren & Fallgren Studieförlag.

Köp boken Bästa språket : Ett urval artiklar ur Språklådan i Upsala nya tidning på Studentapan och spara pengar.

Tillhör kategorierna

Referera till Bästa språket : Ett urval artiklar ur Språklådan i Upsala nya tidning (Upplaga 1)

Harvard

Aniansson, E. (2004). Bästa språket : Ett urval artiklar ur Språklådan i Upsala nya tidning. 1:a uppl. Hallgren & Fallgren Studieförlag.

Oxford

Aniansson, Eva, Bästa språket : Ett urval artiklar ur Språklådan i Upsala nya tidning, 1 uppl. (Hallgren & Fallgren Studieförlag, 2004).

APA

Aniansson, E. (2004). Bästa språket : Ett urval artiklar ur Språklådan i Upsala nya tidning (1:a uppl.). Hallgren & Fallgren Studieförlag.

Vancouver

Aniansson E. Bästa språket : Ett urval artiklar ur Språklådan i Upsala nya tidning. 1:a uppl. Hallgren & Fallgren Studieförlag; 2004.