Bröder och systrar; Tara Westover; 2027
Bröder och systrar; Tara Westover; 2027

Bröder och systrar Upplaga 1

av Tara Westover

  • Upplaga: 1a upplagan
  • Utgiven: 2027
  • ISBN: 9789127196445
  • Sidor: 300 st
  • Förlag: Natur & Kultur Allmänlitteratur
  • Format: Inbunden
  • Språk: Svenska

Om boken

Jag har kallats lögnare så många gånger att det känns som mitt namn. Bröder och systrar är Tara Westovers fortsättning på den gripande bästsäljaren, Allt jag fått lära mig, som lästs av miljoner människor och sålt i nästan 500 000 exemplar i Sverige.. Tara Westover växte upp på en gård vid bergets fot i Idaho. Sedan lämnade hon berget och sin historia. Hon skrev om sin pappas skrotupplag och om hur hon hölls borta från skolan, om familjens förberedelser inför världens undergång och om den förvirring hon kände när en äldre bror blev våldsam. Världen trodde på henne, men hennes föräldrar anlitade en advokat. Det som följde var en strid om det förflutna. Vem får säga vad som hände? Vem får man tro på? Och en ännu svårare fråga: hur ska man tro på sig själv när ens egna föräldrar säger att man ljuger? Westover kunde tro på sig själv eftersom två av hennes bröder trodde på henne. De bekräftade hennes minnen och hennes rätt att berätta vad hon mindes. ”Det finns en gåva som syskon kan ge varandra”, skriver Westover. ”Det är gåvan att vara ett vittne.” Men gåvan varade inte. Boken blev ett fenomen, och kort därefter förnekade hennes bröder händelser som de en gång hade bekräftat, eller så bekräftade de händelserna men förnekade deras betydelse. Medan världen häpnade över hur Westover vågade skriva så ärligt om sin uppväxt, valde familjen en annan väg. Berättelser kan förflytta berg. Men det finns alltid fler lager. Det här är historien om vad som kom efter Taras berättelse. Om Allt jag fått lära mig: "Det här är en fullständigt makalös, självbiografisk berättelse om en ung kvinna som visar en ofattbar styrka i möte med extrem fattigdom och fanatisk religiositet." Ingalill Mosander, Go'kväll Tara Westover (född 1986) är en amerikansk författare och historiker. Hennes första bok, Allt jag fått lära mig, har sålt i närmare 10 miljoner exemplar och översatts till 45 språk.

Åtkomstkoder och digitalt tilläggsmaterial garanteras inte med begagnade böcker

Mer om Bröder och systrar (2027)

I april 2027 släpptes boken Bröder och systrar skriven av Tara Westover. Det är den 1a upplagan av kursboken. Den är skriven på svenska och består av 300 sidor djupgående information om en persons liv. Förlaget bakom boken är Natur & Kultur Allmänlitteratur som har sitt säte i Stockholm.

Köp boken Bröder och systrar på Studentapan och spara pengar.

Referera till Bröder och systrar (Upplaga 1)

Harvard

Westover, T. (2027). Bröder och systrar. 1:a uppl. Natur & Kultur Allmänlitteratur.

Oxford

Westover, Tara, Bröder och systrar, 1 uppl. (Natur & Kultur Allmänlitteratur, 2027).

APA

Westover, T. (2027). Bröder och systrar (1:a uppl.). Natur & Kultur Allmänlitteratur.

Vancouver

Westover T. Bröder och systrar. 1:a uppl. Natur & Kultur Allmänlitteratur; 2027.

Köp boken

Begagnad

Tillfälligt slut

Helt ny

Tillfälligt slut

Tillfälligt slut

Varje vecka tillkommer tusentals nya säljare på Studentapan. Bevaka boken så får du meddelande när den finns tillgänglig igen.