Åtkomstkoder och digitalt tilläggsmaterial garanteras inte med begagnade böcker
I oktober 2008 släpptes boken Den delade staden : segregation och etnicitet i stadsbygden skriven av Eva Andersson, Roger Andersson, Urban Fransson, Mats Franzén, Lena Magnusson, Irene Molina, Margareta Popoola, Per Strömblad, Sture Öberg. Det är den 2a upplagan av kursboken. Den är skriven på svenska och består av 264 sidor djupgående information om samhälle och politik. Förlaget bakom boken är Borea Bokförlag.
Köp boken Den delade staden : segregation och etnicitet i stadsbygden på Studentapan och spara uppåt 40% jämfört med lägsta nypris hos bokhandeln.
Harvard
Oxford
APA
Vancouver
Baserat på 12 recensioner från verifierade användare
4.7 (12)
12 recensioner
Noah
Malmö
En bra bok
Chimaobim
Kungsängen
När jag läste Den delade staden: segregation och etnicitet i stadsbygden av Eva Andersson och Roger Andersson blev jag verkligen berörd av hur djupt rotad och komplex segregation är, särskilt i städer. Boken ger en fascinerande och samtidigt oroväckande i
Jennifer
Kristianstad
En av mina favoriter på socionomprogrammet. Beskriver segregation på ett målande och kritiskt sätt.
Orawan
Billesholm
Är en intressant och lättläst bok!
Matilda
Lund
Beskriver hur segregation kan dela en stad.
Lova
Huddinge
Lättläst och bra bok för kurser om segregation och klyftor i samhället