Det kom för mig i en hast : historien om barnamörderskan Ingeborg Andersson; Maria Bouroncle; 2022
Det kom för mig i en hast : historien om barnamörderskan Ingeborg Andersson; Maria Bouroncle; 2022

Det kom för mig i en hast : historien om barnamörderskan Ingeborg AnderssonUpplaga 1

av Maria Bouroncle

5.0 (1)

  • Upplaga: 1a upplagan
  • Utgiven: 2022
  • ISBN: 9788728517413
  • Sidor: 186 st
  • Förlag: Saga Egmont
  • Format: Häftad
  • Språk: Svenska

Om boken

"Plötsligt slår det honom att fönstren inte immat igen som de brukar när hon hänger tvätt inomhus om vintern. Det luktar surt och är förunderligt tyst i huset. 'Var håller ungarna hus?' frågar han men får inget svar. När Artur öppnar dörren till kammaren får han syn på den stora, runda kopparkitteln som står någon meter från tröskeln. Den är till hälften fylld av vatten, resten har runnit ut över golvet. Vattnet i den stora pannan är uppblandat med spyor." Det är en kall påsk, våren 1929. Artur lämnar sin fru och sina tre barn i några timmar för att bege sig ut och hämta ved. När han kommer tillbaka har hans liv slagits i spillror. Berättelsen om Ingeborg Andersson, och vad som hände den där dagen 1929, har tidigare varit en väl förborgad hemlighet. Det tragiska familjeödet återberättas nu av Ingeborg Anderssons systers barnbarn, Maria Bouroncle. Sagt om DET KOM FÖR MIG I EN HAST - HISTORIEN OM BARNAMÖRDERSKAN INGEBORG ANDERSSON: "Har sytt ihop två mattor till en jättestor och lyssnat på Det kom för mig i en hast och gråtit och tänt ljus, och gråtit lite mer. Läs den. Eller lyssna, och sy mattor samtidigt." Hanna Hellquist, journalist och författare "Maria Bouroncle takes us deep into a story of real-life murder to show us the humanity even love behind the crime. A riveting read haunting, atmospheric, and ultimately, heart-breaking." Bästsäljande indisk-amerikanske författaren Manil Suri

Åtkomstkoder och digitalt tilläggsmaterial garanteras inte med begagnade böcker

Mer om Det kom för mig i en hast : historien om barnamörderskan Ingeborg Andersson (2022)

I september 2022 släpptes boken Det kom för mig i en hast : historien om barnamörderskan Ingeborg Andersson skriven av Maria Bouroncle. Det är den 1a upplagan av kursboken. Den är skriven på svenska och består av 186 sidor djupgående information om samhälle och politik. Förlaget bakom boken är Saga Egmont.

Köp boken Det kom för mig i en hast : historien om barnamörderskan Ingeborg Andersson på Studentapan och spara uppåt 16% jämfört med lägsta nypris hos bokhandeln.

Referera till Det kom för mig i en hast : historien om barnamörderskan Ingeborg Andersson (Upplaga 1)

Harvard

Bouroncle, M. (2022). Det kom för mig i en hast : historien om barnamörderskan Ingeborg Andersson. 1:a uppl. Saga Egmont.

Oxford

Bouroncle, Maria, Det kom för mig i en hast : historien om barnamörderskan Ingeborg Andersson, 1 uppl. (Saga Egmont, 2022).

APA

Bouroncle, M. (2022). Det kom för mig i en hast : historien om barnamörderskan Ingeborg Andersson (1:a uppl.). Saga Egmont.

Vancouver

Bouroncle M. Det kom för mig i en hast : historien om barnamörderskan Ingeborg Andersson. 1:a uppl. Saga Egmont; 2022.