Eriks såser och favoritrecept : från restauratör till fabrikör; Erik Lallerstedt, Jan Gradvall; 2013
Eriks såser och favoritrecept : från restauratör till fabrikör; Erik Lallerstedt, Jan Gradvall; 2013

Eriks såser och favoritrecept : från restauratör till fabrikörUpplaga 1

av Erik Lallerstedt, Jan Gradvall

  • Upplaga: 1a upplagan
  • Utgiven: 2013
  • ISBN: 9789153439738
  • Sidor: 141 st
  • Förlag: Ica Bokförlag
  • Format: Inbunden
  • Språk: Svenska

Om boken

Inget kan som en god sås förhöja upplevelsen av en måltid. Såsen är en tusenkonstnär som både kan lyfta, balansera och runda av smaker. Man kan göra de mest fantastiska såser genom att koka fond, reducera och sila i timmar. Men varför konstra till det? Erik Lallerstedt tycker inte att det finns någon anledning att göra det onödigt komplicerat. Och en riktigt god sås behöver inte ta lång tid att få till. I Eriks såser bjuder Erik Lallerstedt på sina allra bästa recept. Här hittar du naturligtvis oumbärliga klassi- ker som rödvinssås, svampsås och hollandaise. Genom att lära dig laga en handfull grundsåser kan du med hjälp av olika smaksättningar alltid få en sås som passar rätten du tänkt servera. I boken hittar du också recept på både fest- och vardagsrätter som passar till de såser Erik utvecklat som finns färdiga i handeln.

Åtkomstkoder och digitalt tilläggsmaterial garanteras inte med begagnade böcker

Mer om Eriks såser och favoritrecept : från restauratör till fabrikör (2013)

I oktober 2013 släpptes boken Eriks såser och favoritrecept : från restauratör till fabrikör skriven av Erik Lallerstedt, Jan Gradvall. Det är den 1a upplagan av kursboken. Den är skriven på svenska och består av 141 sidor djupgående information om mat och dryck. Förlaget bakom boken är Ica Bokförlag.

Köp boken Eriks såser och favoritrecept : från restauratör till fabrikör på Studentapan och spara pengar.

Referera till Eriks såser och favoritrecept : från restauratör till fabrikör (Upplaga 1)

Harvard

Lallerstedt, E. & Gradvall, J. (2013). Eriks såser och favoritrecept : från restauratör till fabrikör. 1:a uppl. Ica Bokförlag.

Oxford

Lallerstedt, Erik & Gradvall, Jan, Eriks såser och favoritrecept : från restauratör till fabrikör, 1 uppl. (Ica Bokförlag, 2013).

APA

Lallerstedt, E., & Gradvall, J. (2013). Eriks såser och favoritrecept : från restauratör till fabrikör (1:a uppl.). Ica Bokförlag.

Vancouver

Lallerstedt E, Gradvall J. Eriks såser och favoritrecept : från restauratör till fabrikör. 1:a uppl. Ica Bokförlag; 2013.

Köp boken

Begagnad

Tillfälligt slut

Helt ny

Tillfälligt slut

Tillfälligt slut

Varje vecka tillkommer tusentals nya säljare på Studentapan. Bevaka boken så får du meddelande när den finns tillgänglig igen.