Kobane : den kurdiska revolutionen och kampen mot IS Upplaga 1
av Joakim Medin
Upplaga: 1a upplagan
Utgiven: 2016
ISBN: 9789173436250
Sidor: 271 st
Förlag: Leopard Förlag
Format: Häftad
Språk: Svenska
Om boken
Kurderna i Syrien är västvärldens viktigaste allierade i kampen mot Islamiska staten, IS. Det började när IS attackerade staden Kobane, vars försvarare mot alla odds lyckades besegra angriparna. Hur ser denna revolution ut från insidan? Och kan denna kurdiska vår förändra situationen i ett framtida Mellanöstern?
Kurderna i Mellanöstern, världens största statslösa folk, har i många decennier utsatts för rasism, tvångsassimilering och massakrer av traktens regimer. Uppror och gerillakrig har avlöst varandra. Men vilka är dessa kurder, och vad för slags samhälle bygger de?
I Kobane ges en världsunik skildring av den kurdiska vänsterrörelse som har tagit makten i norra Syrien - och förverkligat den beryktade PKK-gerillans ideologi. Självstyre, antikapitalism och feminism är ledord i revolutionen.
Joakim Medin är frilansjournalist. Han har gjort ett flertal besök i Syrien, bevittnade folkmordet i Sinjar, och var den sista utländska journalisten att rapportera från Kobane innan IS intog delar av staden hösten 2014. I februari 2015 fängslades han av syrisk underrättelsetjänst, och fick både se insidan av Assadregimen och träffa Islamiska staten.
Åtkomstkoder och digitalt tilläggsmaterial garanteras inte med begagnade böcker
Mer om Kobane : den kurdiska revolutionen och kampen mot IS (2016)
I april 2016 släpptes boken Kobane : den kurdiska revolutionen och kampen mot IS skriven av Joakim Medin. Det är den 1a upplagan av kursboken. Den är skriven på svenska och består av 271 sidor djupgående information om samhälle och politik. Förlaget bakom boken är Leopard Förlag.
Köp boken Kobane : den kurdiska revolutionen och kampen mot IS på Studentapan och spara pengar.