Denna bok erbjuder en unik och omfattande syn på genus och brott, och är den inledande volymen i serien "Kriminologiska perspektiv på genus & brott". Den behandlar vikten av ett genusperspektiv när det gäller brott och fokuserar på tre områden: orsaker till brott, brottsoffer och samhällets övervakning av brott. Aktuell forskning inom ämnet presenteras, kompletterat med klara exempel för att förbättra förståelsen.
Boken tar upp och diskuterar följande centrala frågor:
"Kriminologiska perspektiv på genus & brott" är en bok som riktar sig till studenter på utbildningar inom områden som kriminologi, socialt arbete och sociologi. Den är även tillämplig som vidareutbildning för yrkesverksamma inom rättsväsendet och socialt arbete, och andra liknande områden. Forskare inom dessa fält, liksom den intresserade allmänheten, kan ha stor nytta av att läsa boken.
Citat om boken
"Det kriminologiska fältet är verkligen i behov av en introducerande bokserie på svenska och Genus och brott av Tove Pettersson är en passande start för serien." Micael Björk, professor i sociologi.
Åtkomstkoder och digitalt tilläggsmaterial garanteras inte med begagnade böcker
I augusti 2021 släpptes boken Kriminologiska perspektiv på genus & brott skriven av Tove Pettersson. Det är den 1a upplagan av kursboken. Den är skriven på svenska och består av 128 sidor djupgående information om samhälle och politik. Förlaget bakom boken är Liber som har sitt säte i Solna.
Köp boken Kriminologiska perspektiv på genus & brott på Studentapan och spara uppåt 33% jämfört med lägsta nypris hos bokhandeln.
Harvard
Oxford
APA
Vancouver
Baserat på 15 recensioner från verifierade användare
4.6 (15)
15 recensioner
Tova
Lund
Kort och väldigt intressant bok
Håkan
Limhamn
Begripligt språk, en hel del bra exempel.
Simon
Malmö
Kort och lättläst, intresseväckande
Felizia
Ramlösa
Ger ett bra perspektiv på brott och kön/genus män och kvinnor i samhället!
Emma
Karlstad
Användbar! rekommenderar den starkt
Sabina
Vårgårda
Passade bra för socionomprogrammet! Bra förklaring