Åtkomstkoder och digitalt tilläggsmaterial garanteras inte med begagnade böcker
I oktober 2010 släpptes boken Muntligt i klassrummet : om tal, samtal och bedömning skriven av Anne Palmér. Det är den 1a upplagan av kursboken. Den är skriven på svenska och består av 191 sidor djupgående information om pedagogik. Förlaget bakom boken är Studentlitteratur som har sitt säte i Lund.
Köp boken Muntligt i klassrummet : om tal, samtal och bedömning på Studentapan och spara uppåt 41% jämfört med lägsta nypris hos bokhandeln.
Harvard
Oxford
APA
Vancouver
Baserat på 14 recensioner från verifierade användare
4.6 (14)
14 recensioner
Mariana
Södertälje
I boken följer det med en CD skiva, ifall man skulle vilja lyssna på boken vid läsning.
Casper
Eskilstuna
Effektiv bok kring hur man kan leda det muntliga klassrummet.
Jan
Hallstahammar
Boken visar hur muntliga aktiviteter kan användas som verktyg för lärande i klassrummet. Den tar upp tal, samtal och bedömning och ger konkreta strategier för att utveckla elevernas kommunikativa förmåga och skapa meningsfull interaktion.
Tilde
Luleå
Bra bok att använda sig av
Isabelle
Uppsala
Jag fick tack vare den här boken många insikter om det mångsidiga och viktiga i att prata och tala i klassrummet. Det var roligt att läsa de många transkriberingarna av klassrumssamtal mellan elever! Vill man lyssna på sex olika elevanföranden så medfölje
Jenny
Stråtjära
bra fakta för lärare