Om jag dör nu kommer tidningarna skriva mitt namn; Nazanin Nouri, Martin Svensson, Leif Eriksson, Pernilla Gesén; 2020
Om jag dör nu kommer tidningarna skriva mitt namn; Nazanin Nouri, Martin Svensson, Leif Eriksson, Pernilla Gesén; 2020

Om jag dör nu kommer tidningarna skriva mitt namn

av Nazanin Nouri, Martin Svensson, Leif Eriksson, Pernilla Gesén

  • Utgiven: 2020
  • ISBN: 9789178616398
  • Sidor: 231 st
  • Förlag: Lind & Co
  • Format: Inbunden
  • Språk: Svenska

Om boken

En omskakande livsberättelse om flykten till ett liv i trygghet. 2008 flyr Nazanin Nouri tillsammans med sina föräldrar och sin storebror från talibanernas skräckvälde i Afghanistan till Iran, där de blir utsatta för rasism och där hennes pappa fängslas, torteras och sedan skickas tillbaka till Afghanistan. Samtidigt lider Nazanins bror av svår njursvikt och är i akut behov av dialys var tredje dag. Nazanins pappa lyckas åter ta sig till Iran och råkar i händerna på människosmugglare, som i kamp mot klockan för familjen över gränsen till Turkiet. Det visar sig dock snart att de inte kan stanna i där. Nazanins bror får inte den vård han behöver och de har knappt mat för dagen. Familjen fortsätter därför sin flykt och hamnar i Grekland och Aten, där de bor i ett rivningshus och börjar drömma om att någon gång kunna ta sig till Sverige. Nazanin är idag 14 år. Det här är hennes berättelse. NAZANIN NOURI sökte själv upp medförfattarna LEIF ERIKSSON och MARTIN SVENSSON efter att ha läst självbiografierna de skrivit om och med hennes idoler. PERNILLA GESÉN är barn- och ungdomsförfattare med över 30 tidigare utgivna böcker. "Barnets perspektiv gör Om jag dör nu kommer tidningarna skriva mitt namn till en väldigt stark och fin berättelse." Jorun Koca Jakobsson, BTJ

Åtkomstkoder och digitalt tilläggsmaterial garanteras inte med begagnade böcker

Mer om Om jag dör nu kommer tidningarna skriva mitt namn (2020)

I mars 2020 släpptes boken Om jag dör nu kommer tidningarna skriva mitt namn skriven av Nazanin Nouri, Martin Svensson, Leif Eriksson, Pernilla Gesén. Den är skriven på svenska och består av 231 sidor djupgående information om en persons liv. Förlaget bakom boken är Lind & Co.

Köp boken Om jag dör nu kommer tidningarna skriva mitt namn på Studentapan och spara pengar.

Referera till Om jag dör nu kommer tidningarna skriva mitt namn

Harvard

Nouri, N., Svensson, M., Eriksson, L. & Gesén, P. (2020). Om jag dör nu kommer tidningarna skriva mitt namn. Lind & Co.

Oxford

Nouri, Nazanin, Svensson, Martin, Eriksson, Leif & Gesén, Pernilla, Om jag dör nu kommer tidningarna skriva mitt namn (Lind & Co, 2020).

APA

Nouri, N., Svensson, M., Eriksson, L., & Gesén, P. (2020). Om jag dör nu kommer tidningarna skriva mitt namn. Lind & Co.

Vancouver

Nouri N, Svensson M, Eriksson L, Gesén P. Om jag dör nu kommer tidningarna skriva mitt namn. Lind & Co; 2020.

Köp boken

Begagnad

Tillfälligt slut

Helt ny

Tillfälligt slut

Tillfälligt slut

Varje vecka tillkommer tusentals nya säljare på Studentapan. Bevaka boken så får du meddelande när den finns tillgänglig igen.