Ord och många visor; Sven-Bertil Taube; 2007
Ord och många visor; Sven-Bertil Taube; 2007

Ord och många visorUpplaga 4

av Sven-Bertil Taube

  • Upplaga: 4e upplagan
  • Utgiven: 2007
  • ISBN: 9789100113414
  • Sidor: 320 st
  • Förlag: Albert Bonniers Förlag
  • Format: Inbunden
  • Språk: Svenska

Om boken

Vissångare och gitarrist, skådespelare på Dramaten, förste älskare på film, fyrabarnspappa, sjöman, mc-knutte, globetrotter, gentleman och son till ett nationalmonument.För första gången berättar Sven-Bertil Taube om ett liv som har få motstycken inom svensk scenkonst. Ord och många visor spänner från barndomen på Sjösala till dagens familjeliv i London. Det är ett mustigt, roligt och anekdotspäckat porträtt av en mångsidig aktör och sångartist med över hundra roller och legendariska tolkningar av Bellman, Ferlin, Olrog, Theodorakis, och inte minst av pappa Evert, bakom sig.         Sven-Bertil Taube berättar bland annat om uppväxten med Astri, Evert och syskonen, de äventyrliga resorna i ungdomen, samarbetet med Ingmar Bergman, om möten med färgstarka kolleger och han bjuder på många okända anekdoter som när han for genom ett nattligt New York på golvet i en hippiebuss tillsammans med den världsberömde dirigenten Sixten Ehrling. Men det är också en förvånansvärt naken och ärlig skildring av en sårbar, ofta ensam själ som stora delar av sitt liv brottats med scenskräck, skilsmässor, skattmasar, släktfejder och sjukdomar.Sven-Bertil Taube har gjort banbrytande insatser när det gäller svensk visa och lockar en stor publik vare sig det är sommar på Gröna Lund eller konsert i Berwaldhallen med Håkan Hellström. Som skådespelare har han gett oss några oförglömliga tolkningar, inte minst som Swedenhielm i tv och som prästen i filmatiseringen av Jerusalem. Nu berättar han underhållande och personligt om sitt liv och ger oss en inblick i en av 1900-talets mest kända konstnärsfamiljer. Ord och många visor är ett fängslande självporträtt av en av vår tids stora svenska artister. Boken är rikt illustrerad med privata foton, brev och teckningar och innehåller personregister, rollförteckning och discografi.

Åtkomstkoder och digitalt tilläggsmaterial garanteras inte med begagnade böcker

Mer om Ord och många visor (2007)

I september 2007 släpptes boken Ord och många visor skriven av Sven-Bertil Taube. Det är den 4e upplagan av kursboken. Den är skriven på svenska och består av 320 sidor djupgående information om musik och dans. Förlaget bakom boken är Albert Bonniers Förlag som har sitt säte i Stockholm.

Köp boken Ord och många visor på Studentapan och spara pengar.

Tillhör kategorierna

Referera till Ord och många visor (Upplaga 4)

Harvard

Taube, S.-B. (2007). Ord och många visor. 4:e uppl. Albert Bonniers Förlag.

Oxford

Taube, Sven-Bertil, Ord och många visor, 4 uppl. (Albert Bonniers Förlag, 2007).

APA

Taube, S.-B. (2007). Ord och många visor (4:e uppl.). Albert Bonniers Förlag.

Vancouver

Taube SB. Ord och många visor. 4:e uppl. Albert Bonniers Förlag; 2007.

Köp boken

Begagnad

Tillfälligt slut

Helt ny

Tillfälligt slut

Tillfälligt slut

Varje vecka tillkommer tusentals nya säljare på Studentapan. Bevaka boken så får du meddelande när den finns tillgänglig igen.