Polarisering : om varför framgång allt oftare beror på synsätt; Camilla Hending, Troed Troedson; 2014
Begagnad
Polarisering : om varför framgång allt oftare beror på synsätt; Camilla Hending, Troed Troedson; 2014
Begagnad

Polarisering : om varför framgång allt oftare beror på synsättUpplaga 1

av Camilla Hending, Troed Troedson

  • Upplaga: 1a upplagan
  • Utgiven: 2014
  • ISBN: 9789198146806
  • Sidor: 243 st
  • Förlag: Paradigmmäklarna Media
  • Format: Häftad
  • Språk: Svenska

Om boken

När någon ser sönderfall, krackelerande samhällssystem och ökande brister ser någon annan nybygge, utrymme för radikal förbättring och effektivare resursutnyttjande. Skillnaden beror på att vi har så olika synsätt. Självklart kommer vi då också att vara oense om ifall världen utvecklas till det bättre eller till det sämre. Den här skillnaden i synsätt leder till en ökande polarisering. Men polarisering betyder också att vi behandlar våra glasögon så att de filtrerar bort oönskade reflexer, störande blänk och bländande solstrålar. Polariseringen gör helt enkelt att vi ser klarare. Det är precis vad den här boken, och dess författare, vill. Genom att göra samhällsförändringen tydligare, skiljelinjerna skarpare och konsekvenserna mer färgstarka kan vi faktiskt få en mer nyanserad bild av vad som verkligen pågår. Camilla Hending och Troed Troedson är samhällsanalytiker sedan många år tillbaka. I den här boken samlar de ett urval av sina tidigare publicerade analyser och texter ur tidningen Gränsbrytning. Artiklarna spänner över de flesta samhällsområden och ger sammantaget en bra bild av såväl dagsläget som av vad vi kan förvänta oss framöver.

Åtkomstkoder och digitalt tilläggsmaterial garanteras inte med begagnade böcker

Mer om Polarisering : om varför framgång allt oftare beror på synsätt (2014)

I februari 2014 släpptes boken Polarisering : om varför framgång allt oftare beror på synsätt skriven av Camilla Hending, Troed Troedson. Det är den 1a upplagan av kursboken. Den är skriven på svenska och består av 243 sidor djupgående information om samhälle och politik. Förlaget bakom boken är Paradigmmäklarna Media.

Köp boken Polarisering : om varför framgång allt oftare beror på synsätt på Studentapan och spara pengar.

Referera till Polarisering : om varför framgång allt oftare beror på synsätt (Upplaga 1)

Harvard

Hending, C. & Troedson, T. (2014). Polarisering : om varför framgång allt oftare beror på synsätt. 1:a uppl. Paradigmmäklarna Media.

Oxford

Hending, Camilla & Troedson, Troed, Polarisering : om varför framgång allt oftare beror på synsätt, 1 uppl. (Paradigmmäklarna Media, 2014).

APA

Hending, C., & Troedson, T. (2014). Polarisering : om varför framgång allt oftare beror på synsätt (1:a uppl.). Paradigmmäklarna Media.

Vancouver

Hending C, Troedson T. Polarisering : om varför framgång allt oftare beror på synsätt. 1:a uppl. Paradigmmäklarna Media; 2014.