Processgemenskap : i dispositiva tvistemål där saken är sådan att bara en dom kan ges; Elisabeth Lehrberg; 2000
Processgemenskap : i dispositiva tvistemål där saken är sådan att bara en dom kan ges; Elisabeth Lehrberg; 2000

Processgemenskap : i dispositiva tvistemål där saken är sådan att bara en dom kan gesUpplaga 2

av Elisabeth Lehrberg

  • Upplaga: 2a upplagan
  • Utgiven: 2000
  • ISBN: 9789139006756
  • Sidor: 499 st
  • Förlag: Norstedts Juridik AB
  • Format: Inbunden
  • Språk: Svenska

Om boken

Särskilda problem uppkommer när det finns flera parter på ena sidan i en rättegång. Svårigheterna blir särskilt stora när endast en dom kan ges för medparterna. Erfordras samtliga medparters medverkan för att talan ska kunna upptas till prövning? Hur åstadkoms ett enhetligt avgörande när medparterna intar olika ståndpunkter vad gäller yrkande, grunder, överklagande etc.? Enligt rättsbalkens 14 kap. 8 § andra st gäller att om endast en dom kan ges för alla som har del i saken, så ska rättegångshandling som en medpart företar gälla till förmån för de övriga, även om den strider mot deras handlingar. Denna regel löser dock inte problemet vilken processhandling som ska gälla om medparterna handlar på olika sätt. Denna bok behandlar frågor om s.k. nödvändig och speciell processgemenskap såväl på ett övergripande principiellt plan som i relation till olika praktiskt betydelsefulla processhandlingar. I vilka fall är saken sådan att endast en dom kan ges för medparterna? Vilka verkningar har processgemenskapen i olika situationer där medparterna förhåller sig olika?

Åtkomstkoder och digitalt tilläggsmaterial garanteras inte med begagnade böcker

Mer om Processgemenskap : i dispositiva tvistemål där saken är sådan att bara en dom kan ges (2000)

I oktober 2000 släpptes boken Processgemenskap : i dispositiva tvistemål där saken är sådan att bara en dom kan ges skriven av Elisabeth Lehrberg. Det är den 2a upplagan av kursboken. Den är skriven på svenska och består av 499 sidor. Förlaget bakom boken är Norstedts Juridik AB som har sitt säte i Stockholm.

Köp boken Processgemenskap : i dispositiva tvistemål där saken är sådan att bara en dom kan ges på Studentapan och spara pengar.

Referera till Processgemenskap : i dispositiva tvistemål där saken är sådan att bara en dom kan ges (Upplaga 2)

Harvard

Lehrberg, E. (2000). Processgemenskap : i dispositiva tvistemål där saken är sådan att bara en dom kan ges. 2:a uppl. Norstedts Juridik AB.

Oxford

Lehrberg, Elisabeth, Processgemenskap : i dispositiva tvistemål där saken är sådan att bara en dom kan ges, 2 uppl. (Norstedts Juridik AB, 2000).

APA

Lehrberg, E. (2000). Processgemenskap : i dispositiva tvistemål där saken är sådan att bara en dom kan ges (2:a uppl.). Norstedts Juridik AB.

Vancouver

Lehrberg E. Processgemenskap : i dispositiva tvistemål där saken är sådan att bara en dom kan ges. 2:a uppl. Norstedts Juridik AB; 2000.