Sex, såpor och svenska krusbär : television i konkurrens; Leif Furhammar; 2006
Begagnad
-19%
Sex, såpor och svenska krusbär : television i konkurrens; Leif Furhammar; 2006
Begagnad
-19%

Sex, såpor och svenska krusbär : television i konkurrensUpplaga 1

av Leif Furhammar

  • Upplaga: 1a upplagan
  • Utgiven: 2006
  • ISBN: 9789170920479
  • Sidor: 395 st
  • Förlag: Ekerlids
  • Format: Inbunden
  • Språk: Svenska

Om boken

När TV3 startade nyårsafton 1987 inleddes en mentalitetsförändring som inte bara omfattade Tv utan hela det svenska folket. Den kommersiella televisionen ändrade raskt på normerna för vad som var tillåtligt, allmäntelevisionen tvingades hänga med och publiken var med på noterna. vad hände under de första omtumlande åren av konkurrens? Vi överöstes bland annat med trivialiteter, trams och tingeltangel, beskäftiga reklamavbrott och snurrande lyckohjul. Kändiskulturen spred sig. Dokusåpornas kameror väjde inte för någonting. Sex och våld blev mer säljbart än någonsin. Vem känner inte igen det mediala förfallet? Ja, vad hände egentligen med televisionen under de där åren? Var allt verkligen så fördummande, förnedrande och demoraliserande? Och hur gick det med kulturen och barnprogrammen, dokumentärerna och dramatiken?

Åtkomstkoder och digitalt tilläggsmaterial garanteras inte med begagnade böcker

Mer om Sex, såpor och svenska krusbär : television i konkurrens (2006)

I februari 2006 släpptes boken Sex, såpor och svenska krusbär : television i konkurrens skriven av Leif Furhammar. Det är den 1a upplagan av kursboken. Den är skriven på svenska och består av 395 sidor djupgående information om media och kommunikation. Förlaget bakom boken är Ekerlids.

Köp boken Sex, såpor och svenska krusbär : television i konkurrens på Studentapan och spara uppåt 19% jämfört med lägsta nypris hos bokhandeln.

Referera till Sex, såpor och svenska krusbär : television i konkurrens (Upplaga 1)

Harvard

Furhammar, L. (2006). Sex, såpor och svenska krusbär : television i konkurrens. 1:a uppl. Ekerlids.

Oxford

Furhammar, Leif, Sex, såpor och svenska krusbär : television i konkurrens, 1 uppl. (Ekerlids, 2006).

APA

Furhammar, L. (2006). Sex, såpor och svenska krusbär : television i konkurrens (1:a uppl.). Ekerlids.

Vancouver

Furhammar L. Sex, såpor och svenska krusbär : television i konkurrens. 1:a uppl. Ekerlids; 2006.