Den nya upplagan av “Svenska impulser 2” är en omfattande bearbetning av den tidigare versionen. Den bevarar den tydliga strukturen, den engagerande berättarrösten och de kreativa uppgifterna. Vad som verkligen skiljer denna upplaga från den första är den utökade fördjupningen och den ännu tydligare kopplingen till ämnesplanen. Boken är dessutom rikligt illustrerad och har hög läsbarhet, vilket gör den lättillgänglig för eleverna.
I den reviderade upplagan finns gedigna kapitel om muntlig och skriftlig framställning med fokus på att utreda och argumentera. Det finns även kapitel som behandlar litteratur och läsning, där eleverna får en djup förståelse för litterära epoker och kan utforska relationen mellan skönlitteratur och samhälle. Eleverna tränas även i att analysera skönlitteratur. Språkkapitlen innehåller avsnitt om språklagstiftning, minoritetsspråk och svenska dialekter. Boken avslutas med kapitlet ”Få syn på språket”, där eleverna får möjlighet att undersöka sitt eget skriftspråk med hjälp av grammatiska verktyg. Genom hela boken finns flera användbara mallar och modelltexter.
Åtkomstkoder och digitalt tilläggsmaterial garanteras inte med begagnade böcker
I augusti 2020 släpptes boken Svenska impulser 2 skriven av Carl-Johan Markstedt, Sven Eriksson. Det är den 3e upplagan av kursboken. Den är skriven på svenska djupgående information om språk. Förlaget bakom boken är Sanoma Utbildning som har sitt säte i Stockholm.
Köp boken Svenska impulser 2 på Studentapan och spara uppåt 14% jämfört med lägsta nypris hos bokhandeln.
Harvard
Oxford
APA
Vancouver
Baserat på 95 recensioner från verifierade användare
4.9 (95)
95 recensioner
Veronica
Lidköping
Bra bok! Även för den som vill fördjupa sig mer i vissa ämnen. Bra bredd.
My
Kil
Boken innehåller bra information och är lättläst.
Sarah
Eskilstuna
Väldigt lärorik med mycket information!
Jenny
Kramfors
Tyckte svenska lektionerna va intressant
Klarafina
Knivsta
Allt fanns med som behövdes!
Anna
Gnosjö
Mycket bra bok. Ger en mycket förståelse.