Sverigeritten : 100 dagar till häst genom Sverige från Hörby i Skåne till Jokkmokk i Lappland; Suzanna Holmqvist; 2022
Helt ny
Sverigeritten : 100 dagar till häst genom Sverige från Hörby i Skåne till Jokkmokk i Lappland; Suzanna Holmqvist; 2022
Helt ny

Sverigeritten : 100 dagar till häst genom Sverige från Hörby i Skåne till Jokkmokk i Lappland

av Suzanna Holmqvist

  • Utgiven: 2022
  • ISBN: 9789189269590
  • Sidor: 393 st
  • Förlag: Lava Förlag
  • Format: Häftad
  • Språk: Svenska

Om boken

När Suzanna tröttnade på att rida den gamla vanliga skogsrundan hemma i Dalarna bestämde hon sig för att ge sig ut på en långritt. Hon lastade fjordhästen Krumelur, tog med hunden och begav sig till Hörby i Skåne där hon startade ritten. Slutmål: Jokkmokk. Suzanna, som var både oerfaren och dåligt förberedd, var inställd på att sova i skogen, dricka vatten ur bäckar och leva på nudlar, bär och harsyra. Hon tänkte också försöka sig på en insamling till förmån för djur i nöd. Men äventyret blev inte som hon hade förväntat sig. Vad gör man när vandringsleden plötsligt upphör? När hästen visar sig vara livrädd för kor? När myren inte bär? När kartan och verkligheten inte stämmer? Sverigeritten är en varm och upplyftande skildring om främmande människors engagemang och oväntade givmildhet. Med komiska inslag får vi följa Suzanna och Krumelur genom motgångar och medgångar under deras ritt genom landet. Suzanna Holmqvist gör författardebut med memoaren ”Sverigeritten”. Suzanna har ridit sedan barnsben och tävlat i bland annat distansritt. Utöver ritten genom Sverige har hon ridit 100 mil genom Mongoliet, vars skildring finns med som bonus i ”Sverigeritten”. Suzanna är egenföretagare och tycker om att upptäcka nya platser. Hon är uppvuxen i Hallsberg, men har i vuxen ålder tillbringat många år utomsocknes, bland annat i Lima (Dalarna) och Perth (Västra Australien).

Åtkomstkoder och digitalt tilläggsmaterial garanteras inte med begagnade böcker

Mer om Sverigeritten : 100 dagar till häst genom Sverige från Hörby i Skåne till Jokkmokk i Lappland (2022)

I augusti 2022 släpptes boken Sverigeritten : 100 dagar till häst genom Sverige från Hörby i Skåne till Jokkmokk i Lappland skriven av Suzanna Holmqvist. Den är skriven på svenska och består av 393 sidor djupgående information om geografi och resor. Förlaget bakom boken är Lava Förlag.

Köp boken Sverigeritten : 100 dagar till häst genom Sverige från Hörby i Skåne till Jokkmokk i Lappland på Studentapan och spara pengar.

Referera till Sverigeritten : 100 dagar till häst genom Sverige från Hörby i Skåne till Jokkmokk i Lappland

Harvard

Holmqvist, S. (2022). Sverigeritten : 100 dagar till häst genom Sverige från Hörby i Skåne till Jokkmokk i Lappland. Lava Förlag.

Oxford

Holmqvist, Suzanna, Sverigeritten : 100 dagar till häst genom Sverige från Hörby i Skåne till Jokkmokk i Lappland (Lava Förlag, 2022).

APA

Holmqvist, S. (2022). Sverigeritten : 100 dagar till häst genom Sverige från Hörby i Skåne till Jokkmokk i Lappland. Lava Förlag.

Vancouver

Holmqvist S. Sverigeritten : 100 dagar till häst genom Sverige från Hörby i Skåne till Jokkmokk i Lappland. Lava Förlag; 2022.