Citron : Om citronen i Europas historia, konst, läkekonst, trädgårdar, formgivning och matlagning samt 40 citronrecept; Lotte Möller; 1998
Citron : Om citronen i Europas historia, konst, läkekonst, trädgårdar, formgivning och matlagning samt 40 citronrecept; Lotte Möller; 1998

Citron : Om citronen i Europas historia, konst, läkekonst, trädgårdar, formgivning och matlagning samt 40 citronrecept

av Lotte Möller

  • Utgiven: 1998
  • ISBN: 9789100567347
  • Sidor: 192 st
  • Förlag: Albert Bonniers Förlag
  • Format: Inbunden
  • Språk: Svenska

Om boken

Allt blir bättre med citron! Det är inte bara i köket den är oumbärlig. Den har också använts i medicinskt syfte mot så skiftande saker som gikt, nariga armbågar och tårgas. Även i konst och design har den lämnat tydliga spår. Läs om den gula sagofrukten och dess betydelse för den europeiska konsten, läkekonsten, formgivningen och inte minst matlagningen.   Boken nominerades till Augustpriset i klassen Årets svenska fackbok 1997.

Åtkomstkoder och digitalt tilläggsmaterial garanteras inte med begagnade böcker

Mer om Citron : Om citronen i Europas historia, konst, läkekonst, trädgårdar, formgivning och matlagning samt 40 citronrecept (1998)

I augusti 1998 släpptes boken Citron : Om citronen i Europas historia, konst, läkekonst, trädgårdar, formgivning och matlagning samt 40 citronrecept skriven av Lotte Möller. Den är skriven på svenska och består av 192 sidor djupgående information om mat och dryck. Förlaget bakom boken är Albert Bonniers Förlag som har sitt säte i Stockholm.

Köp boken Citron : Om citronen i Europas historia, konst, läkekonst, trädgårdar, formgivning och matlagning samt 40 citronrecept på Studentapan och spara pengar.

Referera till Citron : Om citronen i Europas historia, konst, läkekonst, trädgårdar, formgivning och matlagning samt 40 citronrecept

Harvard

Möller, L. (1998). Citron : Om citronen i Europas historia, konst, läkekonst, trädgårdar, formgivning och matlagning samt 40 citronrecept. Albert Bonniers Förlag.

Oxford

Möller, Lotte, Citron : Om citronen i Europas historia, konst, läkekonst, trädgårdar, formgivning och matlagning samt 40 citronrecept (Albert Bonniers Förlag, 1998).

APA

Möller, L. (1998). Citron : Om citronen i Europas historia, konst, läkekonst, trädgårdar, formgivning och matlagning samt 40 citronrecept. Albert Bonniers Förlag.

Vancouver

Möller L. Citron : Om citronen i Europas historia, konst, läkekonst, trädgårdar, formgivning och matlagning samt 40 citronrecept. Albert Bonniers Förlag; 1998.