Nu vill jag sjunga dig milda sånger; Linda Olsson; 2006
Nu vill jag sjunga dig milda sånger; Linda Olsson; 2006

Nu vill jag sjunga dig milda sånger

av Linda Olsson

  • Utgiven: 2006
  • ISBN: 9789100111021
  • Sidor: 268 st
  • Förlag: Albert Bonniers Förlag
  • Format: Inbunden
  • Språk: Svenska

Om boken

NY SVENSK BERÄTTARE! Finstämd och samtidigt kraftfull roman om vänskapen mellan en äldre och en yngre kvinna. En mörk marskväll kommer Veronika, en ung författare, till en enslig stuga i en liten by i Dalarna. Hon är på jakt efter ensamhet och stillhet, för att skriva färdigt en roman och för att komma över en stor sorg. Hennes ankomst observeras i tysthet av den gamla kvinnan som bor i huset bredvid, den enstöriga Astrid. I tryggheten bakom sina skyddande väggar bevarar hon mörka familjehemligheter och en personlig tragedi.      Medan den kalla vintern efterträds av våren närmar sig de två kvinnorna sakta varandra. Mot bakgrund av årstidernas växlingar spirar en ovanlig vänskap. En vänskap som ska förändra bådas liv för alltid.   Nu vill jag sjunga dig milda sånger är en stark och gripande roman om kärlekens kraft, om de val vi gör i livet, om hur vi hanterar sorg och förluster, men framförallt om vänskap. 3:a på bästsäljarlistan i Nya Zeeland efter endast 10 dagars försäljning! Strax därefter upp till 2:a plats. nominerad till "Best First Novel in the Commonwealth Awards 2006" "Svenska Linda Olsson bor i Nya Zeeland, Trots att hon trivs där längtar hon nästan alltid till Sverige. Det märks i hennes debutroman, som fått namn av en rad i en dikt av Karin Boye, Nu vill jag sjunga dig milda sånger. Det är en vacker bok, impregnerad av längtan också till kulturen - till dikter, sedvänjor, maträtter och gamla trähus" Tidningen Vi Berättelsen förför läsaren med sin starka dragningskraft, vilket gör att boken inte bara är omöjlig att lägga ifrån sig utan också omöjlig att glömma NZ Herald

Åtkomstkoder och digitalt tilläggsmaterial garanteras inte med begagnade böcker

Mer om Nu vill jag sjunga dig milda sånger (2006)

I augusti 2006 släpptes boken Nu vill jag sjunga dig milda sånger skriven av Linda Olsson. Den är skriven på svenska och består av 268 sidor djupgående information om svenska berättelser. Förlaget bakom boken är Albert Bonniers Förlag som har sitt säte i Stockholm.

Köp boken Nu vill jag sjunga dig milda sånger på Studentapan och spara pengar.

Referera till Nu vill jag sjunga dig milda sånger

Harvard

Olsson, L. (2006). Nu vill jag sjunga dig milda sånger. Albert Bonniers Förlag.

Oxford

Olsson, Linda, Nu vill jag sjunga dig milda sånger (Albert Bonniers Förlag, 2006).

APA

Olsson, L. (2006). Nu vill jag sjunga dig milda sånger. Albert Bonniers Förlag.

Vancouver

Olsson L. Nu vill jag sjunga dig milda sånger. Albert Bonniers Förlag; 2006.

Köp boken

Begagnad

Tillfälligt slut

Helt ny

Tillfälligt slut

Tillfälligt slut

Varje vecka tillkommer tusentals nya säljare på Studentapan. Bevaka boken så får du meddelande när den finns tillgänglig igen.