Agnes Cleve : svensk modernist i världen; Annelie Tuveros, Andrea Kollnitz, Teddy Brunius; 2014
Agnes Cleve : svensk modernist i världen; Annelie Tuveros, Andrea Kollnitz, Teddy Brunius; 2014

Agnes Cleve : svensk modernist i världenUpplaga 1

av Annelie Tuveros, Andrea Kollnitz, Teddy Brunius

  • Upplaga: 1a upplagan
  • Utgiven: 2014
  • ISBN: 9789198035148
  • Sidor: 327 st
  • Förlag: Mjellby Konstmuseum
  • Format: Inbunden
  • Språk: Svenska

Om boken

Agnes Cleve (1876–1951) hörde till en av de allra första svenska modernisterna. Hon var en viktig aktör i det dåtida svenska konstlivet och var med sina internationella konstnärsvänner en länk till Europas konstscen. Boken är den första större publikationen om Agnes Cleve. Hennes delaktighet på den svenska konstscenen under 1900-talets första hälft är självklar men efter sin död 1951 försvann hon ut i periferin. Cleves konstnärskap saknar i stort forskning och är minimalt representerad på museerna i Sverige. Bokens intention är att sätta konstnärskapet i ett större sammanhang samt att återberätta och återupprätta historien om ett viktigt konstnärskap och ett fascinerande livsöde. Texterna är skrivna av Annelie Tuveros, intendent för utställningen om Agnes Cleve på Mjellby Konstmuseum 2014 och Andrea Kollnitz, konst- och modevetare vid Stockholms Universitet. I boken finns också idé- och konsthistorikern Teddy Brunius (1922-2011) aldrig tidigare publicerade manuskript om konstnärsparet Agnes Cleve och John Jon-And. Brunius var även systerson till Agnes Cleve.

Åtkomstkoder och digitalt tilläggsmaterial garanteras inte med begagnade böcker

Mer om Agnes Cleve : svensk modernist i världen (2014)

I maj 2014 släpptes boken Agnes Cleve : svensk modernist i världen skriven av Annelie Tuveros, Andrea Kollnitz, Teddy Brunius. Det är den 1a upplagan av kursboken. Den är skriven på svenska och består av 327 sidor djupgående information om konstens värld. Förlaget bakom boken är Mjellby Konstmuseum.

Köp boken Agnes Cleve : svensk modernist i världen på Studentapan och spara pengar.

Tillhör kategorierna

Referera till Agnes Cleve : svensk modernist i världen (Upplaga 1)

Harvard

Tuveros, A., Kollnitz, A. & Brunius, T. (2014). Agnes Cleve : svensk modernist i världen. 1:a uppl. Mjellby Konstmuseum.

Oxford

Tuveros, Annelie, Kollnitz, Andrea & Brunius, Teddy, Agnes Cleve : svensk modernist i världen, 1 uppl. (Mjellby Konstmuseum, 2014).

APA

Tuveros, A., Kollnitz, A., & Brunius, T. (2014). Agnes Cleve : svensk modernist i världen (1:a uppl.). Mjellby Konstmuseum.

Vancouver

Tuveros A, Kollnitz A, Brunius T. Agnes Cleve : svensk modernist i världen. 1:a uppl. Mjellby Konstmuseum; 2014.

Köp boken

Begagnad

Tillfälligt slut

Helt ny

Tillfälligt slut

Tillfälligt slut

Varje vecka tillkommer tusentals nya säljare på Studentapan. Bevaka boken så får du meddelande när den finns tillgänglig igen.