Babyår : barns utveckling 0-2 år; Remo Largo; 2007
Babyår : barns utveckling 0-2 år; Remo Largo; 2007

Babyår : barns utveckling 0-2 årUpplaga 1

av Remo Largo

  • Upplaga: 1a upplagan
  • Utgiven: 2007
  • ISBN: 9789185633265
  • Sidor: 424 st
  • Förlag: Bonnier Baby
  • Format: Inbunden
  • Språk: Svenska

Om boken

Den här boken tillför mycket nytt i floran av böcker om barn. Den ger läsaren ökad och ofta helt ny förståelse för den unika biologiska varelse som ett barn är, antingen läsarna är blivande eller nyblivna föräldrar, mor- och farföräldrar eller vårdare av andras barn.   Den kände schweiziske barnläkaren professor Remo Largo delar med sig av sin långa erfarenhet av barn och ny forskning på ett lättläst och lättfattligt språk. Han ger många och fylliga förklaringar till varför nyfödda och spädbarn beter sig på ett visst sätt. Han ger även många tips och goda råd hur vi kan bemöta, främja och följa upp barnets beteende.   Författaren går här in på det vi undrar mest över i våra barns beteende och utveckling som: Motorik, Sömn, Skrik, Lek, Språk och Tillväxt. Varje kapitel inleds med en händelse som sedan diskuteras och avslutas med en sammanfattning, lätt att läsa separat.      Boken fungerar som uppslagsbok, handbok och erfaren, trösterik kompis. Genom att poängtera den stora spännvidden i olika barn fysiska och mentala utveckling ger boken saklig tröst till föräldrar som får vänta länge på första steget, första ordet osv. Den saknar inte humor och personliga åsiker.    Mats Aili, erfaren barnläkare som besvarar alla frågor från läsarna till  tidningen Vi föräldrar har granskat. Boken är en storsäljande i Tyskland och Schweiz. Och efter Spock, Leach och Wahlgren kommer detta att bli en klassiker.

Åtkomstkoder och digitalt tilläggsmaterial garanteras inte med begagnade böcker

Mer om Babyår : barns utveckling 0-2 år (2007)

I maj 2007 släpptes boken Babyår : barns utveckling 0-2 år skriven av Remo Largo. Det är den 1a upplagan av kursboken. Den är skriven på svenska och består av 424 sidor djupgående information om psykologi. Förlaget bakom boken är Bonnier Baby.

Köp boken Babyår : barns utveckling 0-2 år på Studentapan och spara pengar.

Referera till Babyår : barns utveckling 0-2 år (Upplaga 1)

Harvard

Largo, R. (2007). Babyår : barns utveckling 0-2 år. 1:a uppl. Bonnier Baby.

Oxford

Largo, Remo, Babyår : barns utveckling 0-2 år, 1 uppl. (Bonnier Baby, 2007).

APA

Largo, R. (2007). Babyår : barns utveckling 0-2 år (1:a uppl.). Bonnier Baby.

Vancouver

Largo R. Babyår : barns utveckling 0-2 år. 1:a uppl. Bonnier Baby; 2007.

Köp boken

Begagnad

Tillfälligt slut

Helt ny

Tillfälligt slut

Tillfälligt slut

Varje vecka tillkommer tusentals nya säljare på Studentapan. Bevaka boken så får du meddelande när den finns tillgänglig igen.