Båtliv : Bilder från 1910-tal till 1960-tal; Anders Vaernéus, Stefan Iwanowski; 2005
Båtliv : Bilder från 1910-tal till 1960-tal; Anders Vaernéus, Stefan Iwanowski; 2005

Båtliv : Bilder från 1910-tal till 1960-tal

av Anders Vaernéus, Stefan Iwanowski

  • Utgiven: 2005
  • ISBN: 9789146211044
  • Sidor: 151 st
  • Förlag: Wahlström & Widstrand
  • Format: Inbunden
  • Språk: Svenska

Om boken

En vacker fotobok som skildrar fritidsbåtens barndom och hur det gick till när semesterlivet till sjöss en gång tog fart, från de första våghalsiga entusiasterna i små opålitliga motorbåtar, till 50-talets idyll i plast. Här blandas bilder från privata fotoalbum, ofta med personliga och tidstypiska historier kopplade till sig, med bilder från båtkonstruktörer, varv, reklambilder från återförsäljare och motortillverkare (med budskap lika grälla som färgerna i trycket!), bilder från tävlingar, mässor och utställningar. Tillsammans berättar de historien om hur båt-Sverige blev vad det är idag: Världens mest båtbefolkade land. På bara nio miljoner invånare har vi nästan två miljoner båtar! Stefan Iwanowski har skrivit om veteranbåtar i snart 20 år, bland annat som chefredaktör för tidningen

Åtkomstkoder och digitalt tilläggsmaterial garanteras inte med begagnade böcker

Mer om Båtliv : Bilder från 1910-tal till 1960-tal (2005)

I mars 2005 släpptes boken Båtliv : Bilder från 1910-tal till 1960-tal skriven av Anders Vaernéus, Stefan Iwanowski. Den är skriven på svenska och består av 151 sidor djupgående information om sport, motion och friluftsliv. Förlaget bakom boken är Wahlström & Widstrand som har sitt säte i Stockholm.

Köp boken Båtliv : Bilder från 1910-tal till 1960-tal på Studentapan och spara pengar.

Referera till Båtliv : Bilder från 1910-tal till 1960-tal

Harvard

Vaernéus, A. & Iwanowski, S. (2005). Båtliv : Bilder från 1910-tal till 1960-tal. Wahlström & Widstrand.

Oxford

Vaernéus, Anders & Iwanowski, Stefan, Båtliv : Bilder från 1910-tal till 1960-tal (Wahlström & Widstrand, 2005).

APA

Vaernéus, A., & Iwanowski, S. (2005). Båtliv : Bilder från 1910-tal till 1960-tal. Wahlström & Widstrand.

Vancouver

Vaernéus A, Iwanowski S. Båtliv : Bilder från 1910-tal till 1960-tal. Wahlström & Widstrand; 2005.

Köp boken

Begagnad

Tillfälligt slut

Helt ny

Tillfälligt slut

Tillfälligt slut

Varje vecka tillkommer tusentals nya säljare på Studentapan. Bevaka boken så får du meddelande när den finns tillgänglig igen.