Frida Kahlo. En konstnärs liv.; Hayden Herrera; 2002
Frida Kahlo. En konstnärs liv.; Hayden Herrera; 2002

Frida Kahlo. En konstnärs liv.

av Hayden Herrera

  • Utgiven: 2002
  • ISBN: 9789137120331
  • Sidor: 471 st
  • Förlag: Bokförlaget Forum
  • Format: Inbunden
  • Språk: Svenska

Om boken

NU SOM STORFILM MED SALMA HAYEK I HUVUDROLLEN "Hon målade som många kvinnor känner sig. Hon målade sådant som man inte talar om. … Hon målade livets uppkomst och dödens närvaro." Betty Skawonius i Dagens Nyheter Den mexikanska konstnärinnan Frida Kahlo (1907–54) började måla efter en allvarlig trafikolycka i artonårsåldern. Hon skildrar i sitt måleri sitt eget liv, sina egna känslor och sin relation till livet, till döden och till Diego Rivera.     En biografi över Frida handlar oundvikligen även om Diego. Äktenskapet med honom var stormigt och kärleksfullt. De var båda starka personligheter, men de hade respekt för varandras skapande.     Frida Kahlos dramatiska liv har nu även filmatiserats med Salma Hayek i rollen som Frida.

Åtkomstkoder och digitalt tilläggsmaterial garanteras inte med begagnade böcker

Mer om Frida Kahlo. En konstnärs liv. (2002)

I november 2002 släpptes boken Frida Kahlo. En konstnärs liv. skriven av Hayden Herrera. Den är skriven på svenska och består av 471 sidor djupgående information om en persons liv. Förlaget bakom boken är Bokförlaget Forum.

Köp boken Frida Kahlo. En konstnärs liv. på Studentapan och spara pengar.

Referera till Frida Kahlo. En konstnärs liv.

Harvard

Herrera, H. (2002). Frida Kahlo. En konstnärs liv. Bokförlaget Forum.

Oxford

Herrera, Hayden, Frida Kahlo. En konstnärs liv. (Bokförlaget Forum, 2002).

APA

Herrera, H. (2002). Frida Kahlo. En konstnärs liv. Bokförlaget Forum.

Vancouver

Herrera H. Frida Kahlo. En konstnärs liv. Bokförlaget Forum; 2002.

Köp boken

Begagnad

Tillfälligt slut

Helt ny

Tillfälligt slut

Tillfälligt slut

Varje vecka tillkommer tusentals nya säljare på Studentapan. Bevaka boken så får du meddelande när den finns tillgänglig igen.