Gringo stick hem; Per Danielsson; 2006
Gringo stick hem; Per Danielsson; 2006

Gringo stick hemUpplaga 2

av Per Danielsson

  • Upplaga: 2a upplagan
  • Utgiven: 2006
  • ISBN: 9789179995416
  • Sidor: 181 st
  • Förlag: Marcus förlag
  • Format: Inbunden
  • Språk: Svenska

Om boken

Innan Läspar-Kalle fyllt 18 var han välkänd hos polisen och de sociala myndigheterna. Utkastad från skolan och avskedad från alla jobb blev alkohol och gängen hans tillflykt. Sedan gick det snabbt. Från lördagsfylla till T-sprit och skokräm. Hans kropp ropade efter berusning. På Kumlaanstalten blev han lagd i spännbälte och hatet lyste ur ögonen. Självmordstankarna återkom ständigt. Skulle han våga ta livet av sig? Så möter han en ovanlig socialsekreterare som trodde på ”det hopplösa fallet”. Allting förändrades. Kalles liv hade bara börjat... Gringo, stick hem! är den sanna berättelsen om Kalle Appelfeldt, om missbrukaren som blev pionjärarbetare bland Ecuadors indianer och om livsförvandling och hopp. Kalles livsresa berör och befriar. Berättat för Per Danielsson.

Åtkomstkoder och digitalt tilläggsmaterial garanteras inte med begagnade böcker

Mer om Gringo stick hem (2006)

I november 2006 släpptes boken Gringo stick hem skriven av Per Danielsson. Det är den 2a upplagan av kursboken. Den är skriven på svenska och består av 181 sidor djupgående information om en persons liv. Förlaget bakom boken är Marcus förlag.

Köp boken Gringo stick hem på Studentapan och spara pengar.

Referera till Gringo stick hem (Upplaga 2)

Harvard

Danielsson, P. (2006). Gringo stick hem. 2:a uppl. Marcus förlag.

Oxford

Danielsson, Per, Gringo stick hem, 2 uppl. (Marcus förlag, 2006).

APA

Danielsson, P. (2006). Gringo stick hem (2:a uppl.). Marcus förlag.

Vancouver

Danielsson P. Gringo stick hem. 2:a uppl. Marcus förlag; 2006.

Köp boken

Begagnad

Tillfälligt slut

Helt ny

Tillfälligt slut

Tillfälligt slut

Varje vecka tillkommer tusentals nya säljare på Studentapan. Bevaka boken så får du meddelande när den finns tillgänglig igen.