Grönt kort i ledarskap; Caj Neuman; 2004
Grönt kort i ledarskap; Caj Neuman; 2004

Grönt kort i ledarskapUpplaga 1

av Caj Neuman

  • Upplaga: 1a upplagan
  • Utgiven: 2004
  • ISBN: 9789147074594
  • Sidor: 160 st
  • Förlag: Liber
  • Format: Bok
  • Språk: Svenska

Om boken

Varför ställs det högre krav på dem som ska slå en boll i ett hål än på dem som ska leda människor mot ett mål? När du ska bli chef ställs inga uttalade krav på din ledarförmåga. Det du inte kan förväntas du lära dig under resans gång. Den här boken ger kunskapsbasen och tips, inspirerar och ställer krav. Den ger anledning till egna funderingar och låter dig testa ditt ledarbeteende. Läs mer Varför ställs det högre krav på dem som ska slå en boll i ett hål än på dem som ska leda människor mot ett mål? För att få spela på en golfbana måste du kunna de grundläggande slagen och reglerna, veta hur man hanterar olika situationer på banan. När du ska bli chef ställs inga uttalade krav på din ledarförmåga. Det du inte kan förväntas du lära dig under resans gång. Att du levererar resultat är det viktiga - inte hur du gör det. Inom såväl golf som ledarskap är verklig talang en raritet, och för de flesta är det endast övning som ger resultat. Den här boken är skriven för dig som vill veta hur och vad man ska träna för att få ”Grönt kort i ledarskap”. För att du ska undvika felslagen och stå väl rustad när de oundvikliga konflikterna och motgångarna kommer. Du kan vara ny som chef eller helt enkelt bara se ett eget utvecklingsbehov. Boken ger kunskapsbasen och tips, inspirerar och ställer krav. Den ger anledning till egna funderingar och låter dig testa ditt ledarbeteende. Som en röd tråd finns den ”gröne” chefen Fredrik som du får följa och lära av, från första utslaget till spelet på green, från målstyrning och motivation till konflikthantering och kommunikation. Golfen används som en lekfull jämförelse för att ge nya perspektiv på ledarskapet. Du som inte spelar golf kommer att förstå varför, och du som spelar kommer att känna igen dig. Om författarna Caj Neuman, vd för Svenska Konsulthuset, är övertygat troende på människors förmåga att utvecklas. Startade som lärare och fortsatte inom ICA där han var med och byggde upp ICA-skolan. Har själv praktiserat ledarskap som bl a marknads-, sälj- och utbildningschef, projektledare och vd. Därefter som egen företagare inom ledarskapsutveckling med kunder som utgör ett tvärsnitt av svenskt näringsliv. Cajs ledstjärna för sin konsultverksamhet - och den här boken - är att skapa handling genom enkelhet i budskapet, praktiska verktyg och genomförande fullt ut.

Åtkomstkoder och digitalt tilläggsmaterial garanteras inte med begagnade böcker

Mer om Grönt kort i ledarskap (2004)

I december 2004 släpptes boken Grönt kort i ledarskap skriven av Caj Neuman. Det är den 1a upplagan av kursboken. Den är skriven på svenska och består av 160 sidor. Förlaget bakom boken är Liber som har sitt säte i Solna.

Köp boken Grönt kort i ledarskap på Studentapan och spara pengar.

Referera till Grönt kort i ledarskap (Upplaga 1)

Harvard

Neuman, C. (2004). Grönt kort i ledarskap. 1:a uppl. Liber.

Oxford

Neuman, Caj, Grönt kort i ledarskap, 1 uppl. (Liber, 2004).

APA

Neuman, C. (2004). Grönt kort i ledarskap (1:a uppl.). Liber.

Vancouver

Neuman C. Grönt kort i ledarskap. 1:a uppl. Liber; 2004.

Köp boken

Begagnad

Tillfälligt slut

Helt ny

Tillfälligt slut

Tillfälligt slut

Varje vecka tillkommer tusentals nya säljare på Studentapan. Bevaka boken så får du meddelande när den finns tillgänglig igen.