Jesusberättelsen : fiktion eller verklighet?; Boris Salo; 2010
Jesusberättelsen : fiktion eller verklighet?; Boris Salo; 2010

Jesusberättelsen : fiktion eller verklighet?Upplaga 1

av Boris Salo

  • Upplaga: 1a upplagan
  • Utgiven: 2010
  • ISBN: 9789525607109
  • Sidor: 172 st
  • Förlag: ViBoSa
  • Format: Inbunden
  • Språk: Svenska

Om boken

Den här boken riskerar att bli kvar i bokhandeln som "en sådan där Jesusbok". Det vore illa. Stapla den i stället på disken, bokhandlare, och prångla ut den till varenda kund! Ty detta är en annorlunda bok om Jesus, väl lämpad att sätta i händerna på den som läst Jonas Gardell. Den är imponerande lärd, men ändå opretentiös och tillgänglig. Såväl nybörjaren som den vane bibelläsaren kan ta till sig den i hängmattan. Den förtjänar att bli stapelvara på varje bibelskola och ha en plats i varje svensk bokhylla. Boris Salo må vara pastor i lutherska kyrkan i Finland, men han går omkring där i Galiléen och Judéen det första århundradet och talar med varenda bonde, spetälsk och farisé. Vi får se Jesus genom deras ögon, och han blir som ny. Boken ger också en tänkvärd bild av kvinnans ställning vid den här tiden. Ingen annan rörelse har skrivit på det här sättet om sin ledare, påstår Salo, och leder det sedan i bevis. Boken handlar också om Nya testamentets trovärdighet, ner till minsta kommatecken ibland. Ändå är den bitvis spännande som en deckare. Vi får veta varför Nya testamentet ser ut som det gör, och ges därtill en genomgång av skrifter som inte kom med och varför. Visst kan det vara till viss hjälp om läsaren gillar lite "vetenskapligheter", men det är inget krav. När Salo någon enstaka gång hemfaller åt akademisk petighet kan man ta sig en lur i hängmattan och bläddra fram en sida eller två. Åkan Arelius i tidningen Dagen

Åtkomstkoder och digitalt tilläggsmaterial garanteras inte med begagnade böcker

Mer om Jesusberättelsen : fiktion eller verklighet? (2010)

I januari 2010 släpptes boken Jesusberättelsen : fiktion eller verklighet? skriven av Boris Salo. Det är den 1a upplagan av kursboken. Den är skriven på svenska och består av 172 sidor djupgående information om religion. Förlaget bakom boken är ViBoSa.

Köp boken Jesusberättelsen : fiktion eller verklighet? på Studentapan och spara pengar.

Referera till Jesusberättelsen : fiktion eller verklighet? (Upplaga 1)

Harvard

Salo, B. (2010). Jesusberättelsen : fiktion eller verklighet? 1:a uppl. ViBoSa.

Oxford

Salo, Boris, Jesusberättelsen : fiktion eller verklighet?, 1 uppl. (ViBoSa, 2010).

APA

Salo, B. (2010). Jesusberättelsen : fiktion eller verklighet? (1:a uppl.). ViBoSa.

Vancouver

Salo B. Jesusberättelsen : fiktion eller verklighet? 1:a uppl. ViBoSa; 2010.

Köp boken

Begagnad

Tillfälligt slut

Helt ny

Tillfälligt slut

Tillfälligt slut

Varje vecka tillkommer tusentals nya säljare på Studentapan. Bevaka boken så får du meddelande när den finns tillgänglig igen.