Kul med cancer - hur man tar sig igenom bröstcancer; Monika Titor; 2014
Begagnad
-26%
Kul med cancer - hur man tar sig igenom bröstcancer; Monika Titor; 2014
Begagnad
-26%

Kul med cancer - hur man tar sig igenom bröstcancerUpplaga 1

av Monika Titor

  • Upplaga: 1a upplagan
  • Utgiven: 2014
  • ISBN: 9789175752785
  • Sidor: 60 st
  • Förlag: GRYF FÖRLAG
  • Format: Häftad
  • Språk: Svenska

Om boken

Bröstcancer är en fas – något som man kan ta sig igenom bara man vågar skratta... Mitt i livet som småbarnsförälder och journalist drabbas Monika Titor av bröstcancer. På bussen sitter hon och svettas med mössan på, rädd att håret följer med om hon tar av den. På jobbet undrar chefen vilka möten hon kommer till och vilka hon kommer att vara utslagen på. Då hon gör sjukgymnastik på golvet tror arbetskamraterna att hon har svimmat. Cytostatikan gör henne illamående och medicinen som ska motverka det, visar sig ge yrsel. Grannar ger henne beröm bara för att det regnar. Motvilligt går hon till psykologen – hon har ju inga problem... Samtidigt vill barnen leka, äta middag och höra långa godnattsagor. De gillar inte att hon ligger ner när de tittar på Bolibompa tillsammans. Denna bok är till för alla er som fått bröstcancer och till alla vänner och anhöriga som vill hjälpa och stötta, men inte vet hur. Kul med cancer – hur man tar sig igenom bröstcancer, är Monika Titors författardebut.

Åtkomstkoder och digitalt tilläggsmaterial garanteras inte med begagnade böcker

Mer om Kul med cancer - hur man tar sig igenom bröstcancer (2014)

I mars 2014 släpptes boken Kul med cancer - hur man tar sig igenom bröstcancer skriven av Monika Titor. Det är den 1a upplagan av kursboken. Den är skriven på svenska och består av 60 sidor djupgående information om en persons liv. Förlaget bakom boken är GRYF FÖRLAG.

Köp boken Kul med cancer - hur man tar sig igenom bröstcancer på Studentapan och spara uppåt 26% jämfört med lägsta nypris hos bokhandeln.

Referera till Kul med cancer - hur man tar sig igenom bröstcancer (Upplaga 1)

Harvard

Titor, M. (2014). Kul med cancer - hur man tar sig igenom bröstcancer. 1:a uppl. GRYF FÖRLAG.

Oxford

Titor, Monika, Kul med cancer - hur man tar sig igenom bröstcancer, 1 uppl. (GRYF FÖRLAG, 2014).

APA

Titor, M. (2014). Kul med cancer - hur man tar sig igenom bröstcancer (1:a uppl.). GRYF FÖRLAG.

Vancouver

Titor M. Kul med cancer - hur man tar sig igenom bröstcancer. 1:a uppl. GRYF FÖRLAG; 2014.

Köp boken