Pangmat från Silsjönäs; Emilia Nilsson; 2019
Pangmat från Silsjönäs; Emilia Nilsson; 2019

Pangmat från SilsjönäsUpplaga 1

av Emilia Nilsson

  • Upplaga: 1a upplagan
  • Utgiven: 2019
  • ISBN: 9789187309984
  • Sidor: 192 st
  • Förlag: Jengel Förlag
  • Format: Inbunden
  • Språk: Svenska

Om boken

Här är jag uppväxt och bor idag i ett av gårdens tre hus, där vi tillsammans är tre generationer som håller gården vid liv och jobbar sida vid sida. Vi driver gården som min familj ägt sedan 1815, idag med grisar, nötdjur och med ett företag inom skogsbruket. Här tar vi hand om skogen, marken och djuren. Jag är uppväxt med att man ska ta vara på det som finns omkring oss och göra det mesta av det som finns i vårt vilda skafferi. Våra förråd har alltid varit fulla av kött, bär, svamp och fisk. Fisk har vi gott om, tack vare morfar som är familjens storfiskare. Vi lever av det som naturen ger. Vi brukar jorden omkring oss. Traditionerna och kunskapen har funnits här i generationer att kunna ta tillvara vad naturen ger. Här finns råvaror i massor; nöt- och fläskkött, viltkött, flodkräftor, ädelfisk, svamp och skogens guld: Myrbär (hjortron). Att äta gott, nyttigt och hållbart är en självklarhet, tycker jag. Så enkelt det är om man tar vara på det som är tillgängligt just nu! Att plocka, jaga och fiska säsongsvis, så som vi egentligen alltid levt. Förr fanns det bara jordgubbar på sommaren. På hösten fanns hjortron som blev till sylt, älgkött som torkades och röktes. Vilket är som det ska vara. Så gå ut och jaga! Det behöver inte vara älg eller tjäder, utan även bär och svamp. Jag vill förmedla min känsla för maten och naturen, för middagar med släkt och vänner i trädgården och min kärlek till Norrland. Jag vill på ett enkelt sätt visa hur man gör något extra av våra fina norrländska råvaror och upplysa om vikten av bra och närproducerade råvaror, speciellt kött! Att djuret fått ett långt, lugnt liv, det är viktigt för mig. I boken får du se hur jag jagar, tillagar och tar tillvara de råvaror som naturen ger mig, på mitt egna vis. Varmt välkommen hem till mig!

Åtkomstkoder och digitalt tilläggsmaterial garanteras inte med begagnade böcker

Mer om Pangmat från Silsjönäs (2019)

I december 2019 släpptes boken Pangmat från Silsjönäs skriven av Emilia Nilsson. Det är den 1a upplagan av kursboken. Den är skriven på svenska och består av 192 sidor djupgående information om mat och dryck. Förlaget bakom boken är Jengel Förlag.

Köp boken Pangmat från Silsjönäs på Studentapan och spara pengar.

Referera till Pangmat från Silsjönäs (Upplaga 1)

Harvard

Nilsson, E. (2019). Pangmat från Silsjönäs. 1:a uppl. Jengel Förlag.

Oxford

Nilsson, Emilia, Pangmat från Silsjönäs, 1 uppl. (Jengel Förlag, 2019).

APA

Nilsson, E. (2019). Pangmat från Silsjönäs (1:a uppl.). Jengel Förlag.

Vancouver

Nilsson E. Pangmat från Silsjönäs. 1:a uppl. Jengel Förlag; 2019.

Köp boken

Begagnad

Tillfälligt slut

Helt ny

Tillfälligt slut

Tillfälligt slut

Varje vecka tillkommer tusentals nya säljare på Studentapan. Bevaka boken så får du meddelande när den finns tillgänglig igen.