S/Y Jennifer på kurs mot Alaska; Lars Hässler; 2012
S/Y Jennifer på kurs mot Alaska; Lars Hässler; 2012

S/Y Jennifer på kurs mot AlaskaUpplaga 1

av Lars Hässler

  • Upplaga: 1a upplagan
  • Utgiven: 2012
  • ISBN: 9789113041476
  • Sidor: 271 st
  • Förlag: Norstedts
  • Format: Inbunden
  • Språk: Svenska

Om boken

Sommaren 2010 ger sig Lars Hässler med sin S/Y Jennifer, en 50 fots Beneteau Oceanis, återigen ut på en jorden runt-seglats som ska vara i tre och ett halvt år. Drygt ett decennium har förflutit sedan han kom hem från sin första världsomsegling som varade i 10 år. I mellantiden har han hunnit med att segla på alla Europas stora kanaler och floder samt besökt länderna runt Medelhavet och Svarta havet. Dessa seglatser har han skrivit om i Yrke: Världsomseglare, Medelhavet tur och retur, Seglingar i Medelhavet och Med båt på Europas kanaler. Dessutom har han skrivit den populära bästsäljaren, hamnguiden Arholma Landsort med Gotland och även Mot Söderhavet, om sin seglats på ett segelhippiekooperativ i Söderhavet under 1970-talet. Denna bok beskriver första delen av den nya seglingen och täcker delar av jordklotet som Lars inte besökte förra gången, bland annat Röda havet, Indien, Borneo, Filippinerna, Taiwan, Kina, Japan och Alaska, och sträcker sig ett och ett halvt år från 2010 till och med 2011. Det är en spännande och ovanlig rutt som ingen svensk hittills skrivit om, S/Y Jennifer är för övrigt en av de första utländska segelbåtarna att besöka Kina, Taiwan, Nagasaki och Kyoto i Japan. Höjdpunkterna är flera; den gastkramande seglingen genom Röda havets piratvatten, besöken i Jemens fantastiska huvudstad Saana, Omans huvudstad Muscat och Indiens Mumbai, för att inte tala om Maldivernas turkosfärgade atoller. Boken innehåller inte bara seglingsbeskrivningar, utan även politiska och historiska bakgrundsbilder från de i Sverige ofta relativt okända länder som besöks. Den ger dessutom en utmärkt inblick i hur det är att segla som så kallad paying crew - en möjlighet att mot betalning segla med en erfaren skeppare till spännande platser och delta i samtliga sysslor ombord.

Åtkomstkoder och digitalt tilläggsmaterial garanteras inte med begagnade böcker

Mer om S/Y Jennifer på kurs mot Alaska (2012)

I maj 2012 släpptes boken S/Y Jennifer på kurs mot Alaska skriven av Lars Hässler. Det är den 1a upplagan av kursboken. Den är skriven på svenska och består av 271 sidor djupgående information om geografi och resor. Förlaget bakom boken är Norstedts som har sitt säte i Stockholm.

Köp boken S/Y Jennifer på kurs mot Alaska på Studentapan och spara pengar.

Referera till S/Y Jennifer på kurs mot Alaska (Upplaga 1)

Harvard

Hässler, L. (2012). S/Y Jennifer på kurs mot Alaska. 1:a uppl. Norstedts.

Oxford

Hässler, Lars, S/Y Jennifer på kurs mot Alaska, 1 uppl. (Norstedts, 2012).

APA

Hässler, L. (2012). S/Y Jennifer på kurs mot Alaska (1:a uppl.). Norstedts.

Vancouver

Hässler L. S/Y Jennifer på kurs mot Alaska. 1:a uppl. Norstedts; 2012.

Köp boken

Begagnad

Tillfälligt slut

Helt ny

Tillfälligt slut

Tillfälligt slut

Varje vecka tillkommer tusentals nya säljare på Studentapan. Bevaka boken så får du meddelande när den finns tillgänglig igen.