Sharia och livet : islamisk retorik om makt, moral och medelvägen (wasatiyya) på al-Jazira; Paul Katsivelis; 2016
Helt ny
Sharia och livet : islamisk retorik om makt, moral och medelvägen (wasatiyya) på al-Jazira; Paul Katsivelis; 2016
Helt ny

Sharia och livet : islamisk retorik om makt, moral och medelvägen (wasatiyya) på al-Jazira

av Paul Katsivelis

  • Utgiven: 2016
  • ISBN: 9789176494592
  • Sidor: 261 st
  • Förlag: Stockholms universitet
  • Format: Häftad
  • Språk: Svenska

Om boken

Doktorsavhandling i arabiska vid Stockholms universitet 2016

Åtkomstkoder och digitalt tilläggsmaterial garanteras inte med begagnade böcker

Mer om Sharia och livet : islamisk retorik om makt, moral och medelvägen (wasatiyya) på al-Jazira (2016)

I oktober 2016 släpptes boken Sharia och livet : islamisk retorik om makt, moral och medelvägen (wasatiyya) på al-Jazira skriven av Paul Katsivelis. Den är skriven på svenska och består av 261 sidor djupgående information om samhälle och politik. Förlaget bakom boken är Stockholms universitet.

Köp boken Sharia och livet : islamisk retorik om makt, moral och medelvägen (wasatiyya) på al-Jazira på Studentapan och spara pengar.

Referera till Sharia och livet : islamisk retorik om makt, moral och medelvägen (wasatiyya) på al-Jazira

Harvard

Katsivelis, P. (2016). Sharia och livet : islamisk retorik om makt, moral och medelvägen (wasatiyya) på al-Jazira. Stockholms universitet.

Oxford

Katsivelis, Paul, Sharia och livet : islamisk retorik om makt, moral och medelvägen (wasatiyya) på al-Jazira (Stockholms universitet, 2016).

APA

Katsivelis, P. (2016). Sharia och livet : islamisk retorik om makt, moral och medelvägen (wasatiyya) på al-Jazira. Stockholms universitet.

Vancouver

Katsivelis P. Sharia och livet : islamisk retorik om makt, moral och medelvägen (wasatiyya) på al-Jazira. Stockholms universitet; 2016.

Köp boken

Begagnad

Tillfälligt slut