Socialpsykologi - - Moderna teorier och perspektiv; Thomas Johansson; 1999
Socialpsykologi - - Moderna teorier och perspektiv; Thomas Johansson; 1999

Socialpsykologi - - Moderna teorier och perspektivUpplaga 1

av Thomas Johansson

  • Upplaga: 1a upplagan
  • Utgiven: 1999
  • ISBN: 9789144061993
  • Sidor: 358 st
  • Förlag: Studentlitteratur AB
  • Format: E-bok
  • Språk: Svenska

Om boken

Denna bok utgör en introduktion till ett socialpsykologiskt tänkande och till socialpsykologin som ämne. Författaren beskriver ämnets innehåll, hur det har utvecklats samt ett antal teoretiska perspektiv. Ett genomgående tema är förhållandet mellan individ, grupp och samhälle och vad detta innebär för människans sociala liv. Kunskaper om oss själva och andra är ingen intellektuell lyx utan en nödvändighet för att inte fördomar, rädsla och våld ska sprida sig i ett samhälle där olika grupper lever allt närmare varandra. Det krävs en förståelse för andras världar, en nyfikenhet på och acceptans för det ovanliga – med sin tvärvetenskaplighet kan socialpsykologin bidra till detta. Boken är avsedd för kurser i socialpsykologi på högskolenivå.

Åtkomstkoder och digitalt tilläggsmaterial garanteras inte med begagnade böcker

Mer om Socialpsykologi - - Moderna teorier och perspektiv (1999)

I juni 1999 släpptes boken Socialpsykologi - - Moderna teorier och perspektiv skriven av Thomas Johansson. Det är den 1a upplagan av kursboken. Den är skriven på svenska och består av 358 sidor djupgående information om psykologi. Förlaget bakom boken är Studentlitteratur AB som har sitt säte i Lund.

Köp boken Socialpsykologi - - Moderna teorier och perspektiv på Studentapan och spara pengar.

Referera till Socialpsykologi - - Moderna teorier och perspektiv (Upplaga 1)

Harvard

Johansson, T. (1999). Socialpsykologi - - Moderna teorier och perspektiv. 1:a uppl. Studentlitteratur AB.

Oxford

Johansson, Thomas, Socialpsykologi - - Moderna teorier och perspektiv, 1 uppl. (Studentlitteratur AB, 1999).

APA

Johansson, T. (1999). Socialpsykologi - - Moderna teorier och perspektiv (1:a uppl.). Studentlitteratur AB.

Vancouver

Johansson T. Socialpsykologi - - Moderna teorier och perspektiv. 1:a uppl. Studentlitteratur AB; 1999.

Köp boken

Begagnad

Tillfälligt slut

Helt ny

Tillfälligt slut

Tillfälligt slut

Varje vecka tillkommer tusentals nya säljare på Studentapan. Bevaka boken så får du meddelande när den finns tillgänglig igen.