Stora pruttboken; Alec Bromcie; 2007
Stora pruttboken; Alec Bromcie; 2007

Stora pruttboken

av Alec Bromcie

  • Utgiven: 2007
  • ISBN: 9789185476602
  • Sidor: 145 st
  • Förlag: Känguru
  • Format: Inbunden
  • Språk: Svenska

Om boken

Tycker du att det här med att släppa sig är ett pinsamt kapitel? Det gör inte vi. Vi tycker att det är flera. Det är till och med så att vi inte tyckte att det räckte med Lilla pruttboken (Känguru, 2004). Därför kan vi efter tre års stadig diet av bruna bönor, kryddstarka köttgrytor och löskokta ägg, med spänd och uppsvälld förväntan presentera Stora pruttboken. Nu har det blivit dags för det grova artilleriet! Här hittar du allt du någonsin har velat veta om mänskliga avgaser och lite till. Fisförnäm vett och etikett, Vädra en samling eufemismer samt Olika pruttpersonligheter är ett axplock av de många avsnitt som rymmer oumbärligt kunnande om outhärdliga odörer. Köp boken till dig själv, eller ge bort som present den passar till alla i din bekantskapskrets, från smygfisen till den värsta brakaren. Alla medborgare skall tillåtas släppa sig närhelst det är nödvändigt. Kejsar Claudius Gerald Ford är så dum att han inte kan prutta och tugga tuggummi samtidigt. Lyndon B. Johnson En skola i Peking införde år 2003 ett förbud mot fisar. Påföljden för den som pruttar är böter. Omänskligt tycker vi! Visste du att den genomsnittliga mannen släpper ifrån sig tillräckligt mycket gas per dag för att blåsa upp en liten ballong? Och om man lever i 75 år kommer man att ha släppt ifrån sig ungefär 400 000 fisar. ALEC BROMCIE är gästprofessor vid Universitetet för Vind och Ljud i Fista. Han har skrivit ett flertal artiklar och avhandlingar om pruttande. Nyligen belönades hans forskning om fjärtar på hög höjd med den prestigefyllda Jak-utmärkelsen från Nepals universitet. För närvarande arbetar Bromcie med att utveckla prutt-o-metern en skitsmart apparat som är tänkt att kunna spåra en prutts källa.

Åtkomstkoder och digitalt tilläggsmaterial garanteras inte med begagnade böcker

Mer om Stora pruttboken (2007)

I september 2007 släpptes boken Stora pruttboken skriven av Alec Bromcie. Den är skriven på svenska och består av 145 sidor djupgående information om humor. Förlaget bakom boken är Känguru.

Köp boken Stora pruttboken på Studentapan och spara pengar.

Referera till Stora pruttboken

Harvard

Bromcie, A. (2007). Stora pruttboken. Känguru.

Oxford

Bromcie, Alec, Stora pruttboken (Känguru, 2007).

APA

Bromcie, A. (2007). Stora pruttboken. Känguru.

Vancouver

Bromcie A. Stora pruttboken. Känguru; 2007.

Köp boken

Begagnad

Tillfälligt slut

Helt ny

Tillfälligt slut

Tillfälligt slut

Varje vecka tillkommer tusentals nya säljare på Studentapan. Bevaka boken så får du meddelande när den finns tillgänglig igen.