Svampkokboken; Dieter Endom, Pelle Holmberg, Ingrid Holmberg; 2004
Svampkokboken; Dieter Endom, Pelle Holmberg, Ingrid Holmberg; 2004

SvampkokbokenUpplaga 2

av Dieter Endom, Pelle Holmberg, Ingrid Holmberg

  • Upplaga: 2a upplagan
  • Utgiven: 2004
  • ISBN: 9789151843285
  • Sidor: 93 st
  • Förlag: Prisma
  • Format: Inbunden
  • Språk: Svenska

Om boken

Pelle och Ingrid Holmberg, välkända svampupplysare, och Dieter Endom, köksmästare och svampkonsulent, har här samlat sina bästa svamp-recept: soppor & stuvningar, för- & smårätter, varmrätter med fisk, fågel och kött, vegetariska varmrätter, bakning, inläggningar och svampmjöl. Boken innehåller ett 70-tal recept, alla grundligt utprovade, och alla rätter är vackert fotograferade av Anders Pedersen. Vi får veta vilka svampar som är kryddsvampar och alltså gärna ska blandas med mildsmakande svampar men inte så gärna med varandra; vilka som är bäst som stekta; vilka som man gör såser, stuvningar och soppor på, vilka som passar till skaldjur, vilka som med fördel kan blandas i köttfärs, läggas i grytor, marineras osv. Vidare får vi råd om plockning, rensning, frysning och torkning. Här finns också tips på hur man tillagar alla odlade svampar som finns att köpa: shiitake, ostronskivling och portabella. Första upplagan av Svampkokboken utkom 2001. I denna andra, reviderade upplaga är ett tiotal recept och foton utbytta mot nya.

Åtkomstkoder och digitalt tilläggsmaterial garanteras inte med begagnade böcker

Mer om Svampkokboken (2004)

I juni 2004 släpptes boken Svampkokboken skriven av Dieter Endom, Pelle Holmberg, Ingrid Holmberg. Det är den 2a upplagan av kursboken. Den är skriven på svenska och består av 93 sidor djupgående information om mat och dryck. Förlaget bakom boken är Prisma.

Köp boken Svampkokboken på Studentapan och spara pengar.

Referera till Svampkokboken (Upplaga 2)

Harvard

Endom, D., Holmberg, P. & Holmberg, I. (2004). Svampkokboken. 2:a uppl. Prisma.

Oxford

Endom, Dieter, Holmberg, Pelle & Holmberg, Ingrid, Svampkokboken, 2 uppl. (Prisma, 2004).

APA

Endom, D., Holmberg, P., & Holmberg, I. (2004). Svampkokboken (2:a uppl.). Prisma.

Vancouver

Endom D, Holmberg P, Holmberg I. Svampkokboken. 2:a uppl. Prisma; 2004.

Köp boken

Begagnad

Tillfälligt slut

Helt ny

Tillfälligt slut

Tillfälligt slut

Varje vecka tillkommer tusentals nya säljare på Studentapan. Bevaka boken så får du meddelande när den finns tillgänglig igen.