Ta en tröja och gör något nytt; Stefanie Girard; 2009
Ta en tröja och gör något nytt; Stefanie Girard; 2009

Ta en tröja och gör något nyttUpplaga 1

av Stefanie Girard

  • Upplaga: 1a upplagan
  • Utgiven: 2009
  • ISBN: 9789151852256
  • Sidor: 160 st
  • Förlag: Prisma
  • Format: Spiralbunden
  • Språk: Svenska

Om boken

Med en hög gamla tröjor och grundläggande kunskaper i sömnad kan man skapa unika och personligt präglade plagg och accessoarer. Det här är den perfekta boken för alla som gillar att sy, förändra, förnya och fynda - antingen längst in i garderoben eller i vintagebutiken. Fyra goda skäl att sprätta upp en tröja: - Man kan inte köpa "tröjmaterial" som metervara. - Tröjor får skador eller blir omoderna, medan mönstren, färgerna och strukturerna ofta fortfarande fungerar. - Återbruk av tröjor är bra för miljön. - Det är roligt! Det är dags att ta hand om dina slitna, skadade eller hopplöst omoderna tröjor och förvandla dem till nya klädesplagg, accessoarer och annat kul. Den här boken visar hur du väljer ut, sprättar upp, syr, tovar och dekorerar gamla tröjor och förvandlar dem till väskor, vantar, halsdukar, mössor, klänningar, kjolar, smycken, mjuka leksaker eller en samling snygga kuddar. Ta en tröja och gör något nytt innehåller 35 modeller med fullständiga steg för steg-beskrivningar, tillklippningsdiagram och mönster som gör arbetet snabbt och lätt. Dessutom presenterar ett inspirationsgalleri ytterligare drygt 60 modeller. Boken inleds med en utmärkt teknikdel som visar hur man väljer tröja, hur man kan tova den i tvättmaskin till ett tjockt och kompakt material, hur man tar isär den eller repar upp den och återanvänder garnet. Här presenteras också lämpliga verktyg, olika sömnads- och broderitekniker. I slutet av boken finns tydliga mönster till modellerna - lätta att rita av och förstora.

Åtkomstkoder och digitalt tilläggsmaterial garanteras inte med begagnade böcker

Mer om Ta en tröja och gör något nytt (2009)

I maj 2009 släpptes boken Ta en tröja och gör något nytt skriven av Stefanie Girard. Det är den 1a upplagan av kursboken. Den är skriven på svenska och består av 160 sidor djupgående information om hantverk och hobby. Förlaget bakom boken är Prisma.

Köp boken Ta en tröja och gör något nytt på Studentapan och spara pengar.

Referera till Ta en tröja och gör något nytt (Upplaga 1)

Harvard

Girard, S. (2009). Ta en tröja och gör något nytt. 1:a uppl. Prisma.

Oxford

Girard, Stefanie, Ta en tröja och gör något nytt, 1 uppl. (Prisma, 2009).

APA

Girard, S. (2009). Ta en tröja och gör något nytt (1:a uppl.). Prisma.

Vancouver

Girard S. Ta en tröja och gör något nytt. 1:a uppl. Prisma; 2009.

Köp boken

Begagnad

Tillfälligt slut

Helt ny

Tillfälligt slut

Tillfälligt slut

Varje vecka tillkommer tusentals nya säljare på Studentapan. Bevaka boken så får du meddelande när den finns tillgänglig igen.