Ulriksdals Wärdshus : nio menyer och en kungamiddag; Gunnar Ström, Miki Less, Åke Högman; 2009
Begagnad
Ulriksdals Wärdshus : nio menyer och en kungamiddag; Gunnar Ström, Miki Less, Åke Högman; 2009
Begagnad

Ulriksdals Wärdshus : nio menyer och en kungamiddagUpplaga 1

av Gunnar Ström, Miki Less, Åke Högman

  • Upplaga: 1a upplagan
  • Utgiven: 2009
  • ISBN: 9789153432241
  • Sidor: 143 st
  • Förlag: Ica Bokförlag
  • Format: Inbunden
  • Språk: Svenska

Om boken

I denna kulturhistoriskt unika miljö förvaltar idag krögaren Gunnar Ström värdshustraditionen med den äran. Året om strömmar gäster till Ulriksdal för att äta gott, men också för att promenera i den vackra parken och besöka slottet och kapellet. I Ulriksdals Wärdshus får vi följa årets gång genom tio omsorgsfullt utvalda menyer, som har prisats av såväl kungligheter som bröllopsgäster och jubilarer. I det vackra vita trähuset serveras rätter som sjötunga med tomat och kronärtskocka, jordgubbs- och champagnesoppa med hallon jämte favoriter från julbordet. Svenska mattraditioner på ett innovativt sätt, lagad på de bästa råvaror. Läs om värdshusets anrika historia och möt människorna som håller arvet levande. Njut av vackra bilder och av mat som den smakar på Ulriksdal hemma i ditt eget kök.

Åtkomstkoder och digitalt tilläggsmaterial garanteras inte med begagnade böcker

Mer om Ulriksdals Wärdshus : nio menyer och en kungamiddag (2009)

I april 2009 släpptes boken Ulriksdals Wärdshus : nio menyer och en kungamiddag skriven av Gunnar Ström, Miki Less, Åke Högman. Det är den 1a upplagan av kursboken. Den är skriven på svenska och består av 143 sidor djupgående information om mat och dryck. Förlaget bakom boken är Ica Bokförlag.

Köp boken Ulriksdals Wärdshus : nio menyer och en kungamiddag på Studentapan och spara pengar.

Referera till Ulriksdals Wärdshus : nio menyer och en kungamiddag (Upplaga 1)

Harvard

Ström, G., Less, M. & Högman, Å. (2009). Ulriksdals Wärdshus : nio menyer och en kungamiddag. 1:a uppl. Ica Bokförlag.

Oxford

Ström, Gunnar, Less, Miki & Högman, Åke, Ulriksdals Wärdshus : nio menyer och en kungamiddag, 1 uppl. (Ica Bokförlag, 2009).

APA

Ström, G., Less, M., & Högman, Å. (2009). Ulriksdals Wärdshus : nio menyer och en kungamiddag (1:a uppl.). Ica Bokförlag.

Vancouver

Ström G, Less M, Högman Å. Ulriksdals Wärdshus : nio menyer och en kungamiddag. 1:a uppl. Ica Bokförlag; 2009.

Köp boken