För att förstå människan måste man förstå lek, för vi är till sin natur lekande varelser. "Lekteorier" belyser lekens olika dimensioner och ger oss en fördjupad förståelse för vad det innebär att vara en lekande individ. Aldrig tidigare har en svensk bok presenterat lekteorier med sådan bredd och detaljrikedom. Både de mest framträdande lekteorierna och de som är mindre kända behandlas här. Medan fokus ligger på internationella lekforskare, ger boken även plats för forskare med svenska rötter.
Lekteorierna presenteras inom olika traditioner, nämligen:
Målgruppen för "Lekteorier" är primärt blivande och praktiserande lärare och förskollärare som interagerar med lekande barn i sin vardag. Men boken har även mycket att erbjuda för föräldrar och andra yrkesverksamma som regelbundet kommer i kontakt med barns lek och spel. För dem som studerar lek på en högre akademisk nivå fungerar boken som en djupgående resurs tack vare dess utförliga beskrivningar och analyser.
Åtkomstkoder och digitalt tilläggsmaterial garanteras inte med begagnade böcker
I november 2013 släpptes boken Lekteorier skriven av Mikael Jensen. Det är den 1a upplagan av kursboken. Den är skriven på svenska och består av 250 sidor djupgående information om pedagogik. Förlaget bakom boken är Studentlitteratur som har sitt säte i Lund.
Köp boken Lekteorier på Studentapan och spara uppåt 48% jämfört med lägsta nypris hos bokhandeln.
Harvard
Oxford
APA
Vancouver
Baserat på 55 recensioner från verifierade användare
4.6 (55)
55 recensioner
Ida
Mariestad
Mycket spännande och intressant bok om olika teorier. Lärt mig mycket om varför barn har ett visst beteende och vart det kommer ifrån.
Lovisa
Helsingborg
Använde denna mycket
Ellen
Karlstad
Givande bok till mina studier på förskollärarprogrammet.
Otto
Malmö
Djupgående om lekens betydelse i barns uppväxt och utveckling
Isabella
Vänersborg
Mycket användbar och intressant innehåll.
Pontus
Solna
Lättläst, bra med lärande