På väg att bli människa : om jagfilosfins och personlighetstankens utveckling; Hans Möller; 2009
Begagnad
På väg att bli människa : om jagfilosfins och personlighetstankens utveckling; Hans Möller; 2009
Begagnad

På väg att bli människa : om jagfilosfins och personlighetstankens utveckling

av Hans Möller

  • Utgiven: 2009
  • ISBN: 9789173312752
  • Sidor: 317 st
  • Förlag: Carlsson
  • Format: Inbunden
  • Språk: Svenska

Om boken

Här sätts olika mer eller mindre bortglömda pedagogiska idéer in i ett brett idé- och kulturhistoriskt sammanhang. Boken genomsyras av en stark tro på pedagogikens kraft och människans utvecklingsmöjligheter. Författaren ser individens gradvisa frigörelse från auktoriteter som någonting positivt och vill undersöka vad som lett fram till denna kulturutveckling. Han utgår från jagfilosofins historiska rötter och guidar oss från antikens filosofi via upplysningen till den tyska idealismen. Boken behandlar också jagfilosofins nedslag i Norden och personlighetstanken i antroposofin. Vidare diskuteras Rudolf Steiner och hans förhållande till andra tänkare. Sex svenska pedagoger som varit pionjärer för en frigörande pedagogik får ett eget avsnitt. Den historiska genomgången mynnar ut i en vision om hur pedagogiken i dagens skolor skulle kunna bidra till att utveckla både individen och samhället. Hans Möller (f. 1925) är Waldorflärare och har tidigare skrivit Waldorfskolans kursplan samt ett flertal artiklar och diktsamlingar.

Åtkomstkoder och digitalt tilläggsmaterial garanteras inte med begagnade böcker

Mer om På väg att bli människa : om jagfilosfins och personlighetstankens utveckling (2009)

I november 2009 släpptes boken På väg att bli människa : om jagfilosfins och personlighetstankens utveckling skriven av Hans Möller. Den är skriven på svenska och består av 317 sidor djupgående information om pedagogik. Förlaget bakom boken är Carlsson som har sitt säte i Stockholm.

Köp boken På väg att bli människa : om jagfilosfins och personlighetstankens utveckling på Studentapan och spara pengar.

Referera till På väg att bli människa : om jagfilosfins och personlighetstankens utveckling

Harvard

Möller, H. (2009). På väg att bli människa : om jagfilosfins och personlighetstankens utveckling. Carlsson.

Oxford

Möller, Hans, På väg att bli människa : om jagfilosfins och personlighetstankens utveckling (Carlsson, 2009).

APA

Möller, H. (2009). På väg att bli människa : om jagfilosfins och personlighetstankens utveckling. Carlsson.

Vancouver

Möller H. På väg att bli människa : om jagfilosfins och personlighetstankens utveckling. Carlsson; 2009.

Köp boken